Vesti

Prakse etičkog oglašavanja u onlajn medijima u Srbiji: Netransparentnost, lažne posete i obrada ličnih podataka

SHARE Fondacija u saradnji sa BIRN-om je objavila novi izveštaj Prakse etičkog oglašavanje u onlajn medijima u Srbiji. Oglašavanje igra ključnu ulogu u održavanju poslovanja onlajn medija u Srbiji, ali je otkriveno da se neki mediji služe netransparentnim i neetičkim praksama kako bi privukli oglašivače i ostvarili veći profit. Prema istraživanju SHARE Fondacije, najposećeniji mediji koriste prakse koje uključuju neregulisano korišćenje kolačića i obradu ličnih podataka, često bez saglasnosti korisnika, a u cilju ostvarivanja većeg profita od oglašavanja. 

“Uz problematično upravljanje ličnim podacima, praksa sponzorisanih članaka, koji nisu jasno označeni, dodatno ugrožava poverenje javnosti. Politički uticaji na oglašavanje posebno su izraženi u sistemu raspodele javnih sredstava, gde su provladini mediji poput Kurira i Informera glavni dobitnici, dok lokalni i nezavisni mediji ostaju bez podrške. Anketa lokalnih medija ukazuje da čak dve trećine ispitanih ne može ostvariti saradnju sa oglašivačima zbog svog kritičkog izveštavanja”, naglašava autorka Mila Bajić.

Digitalni mediji koriste različite vrste oglasa kako bi privukli publiku i ostvarili prihod, pri čemu su najčešći prikazani oglasi, poput banera i video oglasa, dizajnirani da privuku pažnju korisnika i navedu ih na klik. Nativno oglašavanje, koje se uklapa u uobičajeni sadržaj sajta, često u formi članaka, videozapisa ili infografika, omogućava prirodniji pristup publici, ali ponekad zamagljuje razliku između uredničkog i promotivnog sadržaja, što može narušiti poverenje publike. Pored ovih tradicionalnijih formata, programatsko oglašavanje koristi automatizovane tehnologije za ciljano plasiranje oglasa u realnom vremenu, omogućavajući precizno targetiranje publike pomoću podataka i algoritama. Iako je programatsko oglašavanje efikasno i prilagodljivo, procesi poput licitiranja u realnom vremenu (real-time bidding, RTB) često zahtevaju obimnu obradu ličnih podataka korisnika, što otvara pitanja invazivnosti i zaštite privatnosti.

Kao odgovor na sve izraženije izazove u digitalnom medijskom okruženju oglašavanja, a bazirano na zaključcima iz izveštaja o etičkom oglašavanju u onlajn medijima u Srbiji i Transparentnost pod lupom: javne nabavke za medijske usluge, BIRN i SHARE Fondacija objavile su vodič “Kako do odgovornog i etičnog poslovanja medija u digitalnom okruženju”. U tekstu su izloženi ključni problemi, uključujući dominaciju senzacionalističkog sadržaja, zloupotrebu ličnih podataka korisnika, kao i netransparentno trošenje budžetskih sredstava za oglašavanje. Uz preporuke za medije, donosioce odluka i oglašivače, vodič naglašava potrebu za balansiranjem između profitabilnosti i profesionalnih standarda, ističući značaj transparentnosti, regulative i jačanja koregulatornih mehanizama. Predložene mere obuhvataju unapređenje zakonodavnog okvira, promociju odgovornog oglašavanja i podršku nezavisnim medijima, čime bi se doprinelo etičnijem i održivijem medijskom poslovanju u digitalnoj eri.

Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta “Cena privatnosti” koji partnerski sprovode BIRN Srbija, SHARE Fondacija i Partneri Srbija, uz finansijsku podršku MATRA programa.

Povezani sadržaj

Život posle Instagrama

Nisam optimista u pogledu naše budućnosti na Inѕtаgrаmu i uopšte ne znam ima li života posle Instagrama. Ono što sigurno znam jeste da se naša sećanja skladište u hladnim, tamnim data centrima, koji bi jednog dana mogli da postanu njihove grobnice čekajući nekog novog Indijanu Džounsa da zarobljene oslobodi kletve. Sedim u jednom kafiću u centru Berlina, […]

Digitalna prava u regionu tokom političkih i društvenih nemira

SHARE Fondacija i Balkanska istraživačka mreža – BIRN, koji od 2019. godine prate stanje digitalnih prava u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Mađarskoj, Severnoj Makedoniji, Rumuniji i Srbiji, objavili su izveštaj o povredama ljudskih prava u digitalnom okruženju u kontekstu društveno-političkih previranja i nemira. U periodu od avgusta 2019. do decembra 2020, regionalnim monitoringom zabeleženo je više od 800 kršenja […]

Kad podaci procure: za i protiv neovlašćenog otkrivanja

Ovih dana u javnost je procurio interni dopis Fejsbukovog tima za komunikacije, u kom se navodi da kompanija treba da “normalizuje činjenicu” da se otkrivanje ličnih podataka u industriji redovno dešava. Odnos jednog od najvećih globalnih rukovalaca ličnim podacima prema privatnosti svojih korisnika, otkriven je greškom – pošto je dopis, osim kolegama iz tima, poslat i na […]