Vesti

Rodno zasnovano digitalno nasilje u Srbiji: Pregled trendova

Digitalno nasilje nad devojčicama i ženama u Srbiji je u stalnom porastu, svedoče sve jeziviji naslovi u medijima. Među najčešćim metama nasilnika nalaze se novinarke, društvene aktivistkinje, političarke, kao i druge istaknute žene iz javne sfere. Takođe, nad poznatim ženama ovakvo nasilje češće poprima i neke ekstremnije oblike.

Slabi mehanizmi pravne zaštite, uz odsustvo sistemske edukacije i informisanja o ovoj vrsti nasilja i njegovim posledicama, čine ključne prepreke u borbi za pravedniji digitalni prostor.

Oslanjajući se na postojeće analize i inicijative, pretežno iz zajednica civilnog društva, SHARE Fondacija je pripremila sažeti pregled činjenica značajnih za fenomen rodno zasnovanog digitalnog nasilja. U uvodnom pojmovniku najpre su opisani i definisani različiti oblici onlajn nasilja, sa primerima iz iskustva devojčica i žena u Srbiji – od takozvane osvetničke pornografije, koja je posebno potresla javnost zbog uzrasta pojedinih počinalaca ili zbog rasprostranjenosti na mrežama, do inicidenata koji ujedno predstavljaju i direktnu pretnju temeljnim društvenim vrednostima kao što su ravnopravnost i sloboda govora.

U odeljku o odgovorima i izazovima u borbi za suzbiljanje ove vrste nasilja, opisani su postojeći mehanizmi pravne zaštite i način na koji se ona može ostvariti. Takođe, izložene su aktuelne inicijative za izmenu zakona, posebno u pogledu kriminalizacije zloupotrebe snimaka polne sadržine, što uključuje i one stvorene uz pomoć veštačke inteligencije.

Konačno, konkretni koraci i njihov ciljani ishod čine odeljak sa preporukama namenjenim zakonodavnim telima, policiji, pravosudnim organima, školama i psihosocijalnim službama, ali i organizacijama civilnog društva kao i najširoj javnosti, od svakodnevnih korisnika interneta do influensera koji na njih često značajno utiču.

Integralni dokument “Rodno zasnovano digitalno nasilje u Srbiji: pregled trendova” slobodno je dostupan za preuzimanje.

Povezani sadržaj

Otvorena javna rasprava o izmenama Zakona o informacionoj bezbednosti

EDIT (31. oktobar 2019): Narodna skupština je usvojila Zakon o izmenama i dopunama Zakona o informacionoj bezbednosti, koji je danas objavljen u „Službenom glasniku RS“. SHARE Fondacija je u okviru javne rasprave o izmenama i dopunama Zakona o informacionoj bezbednosti uzela aktivnu ulogu i organizovala sastanak sa ciljem otvaranja debate među svim zainteresovanim akterima. U toku javne rasprave, […]

Strah od tehnologije

Početak pandemije je mnoge od nas saterao u ćošak panike, dok je druge njen dalji tok direktno naveo na zavereničko razmišljanje. Kada nastupi osećaj nemoći, gubljenje kontrole nad stvarima koje ne razumemo, mi težimo psihološki da se utešimo usmeravajući svoj strah i negativne emocije ka institucijama i pojedincima za koje mislimo da imaju neke veze […]

Pandemija za digitalna prava u jugoistočnoj Evropi

Pandemija za digitalna prava – izveštaj Globalna zdravstvena kriza izazvana pandemijom Covid-19 potvrdila je da višedecenijska diskusija o postizanju ravnoteže između interesa bezbednosti i privatnosti još uvek nije ponudila dobra rešenja za svet. Koncentracija informacija, cenzura, lažne vesti, povrede bezbednosti i odgovori zvaničnika na ove prekršaje bili su neki od najznačajnijih zapažanja zabeleženih u ovom […]