Vesti

Otvoreno pismo: Srbija mora da procesuira nezakonito hakovanje novinara i aktivista

Danas, 19. decembra, krovna evropska organizacija za digitalna prava (EDRi) i 50 organizacija civilnog društva pozivaju institucije Evropske unije da preduzmu mere kako bi zaustavile nelegalnu upotrebu špijunskog softvera od strane nadležnih organa u Srbiji koji targetiraju novinare, aktiviste i članove civilnog društva. 

Organizacija Amnesty International je 16. decembra objavila izveštaj koji otkriva široko rasprostranjene zloupotrebe od strane srpske policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) kroz upotrebu špijunskih alata poput NoviSpy-a. Aktivisti, novinari i članovi civilnog društva bili su meta, a njihovi telefoni su zaraženi tokom ispitivanja ili prilikom oduzimanja uređaja. Ovi postupci otvoreno krše zakone Srbije i osnovna ljudska prava. 

Ovaj skandal dešava se paralelno sa opštim pogoršanjem situacije u vezi sa ljudskim pravima i vladavinom prava u Srbiji. Novinari, aktivisti i civilno društvo suočavaju se sa sve češćim hapšenjima, pretnjama i represijama, što dodatno ugrožava osnovne slobode.

Stoga pozivamo Evropsku uniju da: 

  • Zahteva od Vlade Srbije da se pridržava zakonodavnog okvira i hitno prestane sa nezakonitom upotrebom NoviSpy-a i drugih špijunskih softvera, koji nesrazmerno narušavaju osnovna prava, a za koje ne postoje adekvatne zaštite da se spreče i isprave štete po ljudska prava.
  • Zahteva od nadležnih organa u Srbiji da zaustave urušavanje građanskih prava i sloboda, uključujući hapšenja i zastrašivanje novinara, aktivista i demonstranata.
  • Zahteva od Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal da istraži okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji i obezbedi da je pravna zaštita dostupna žrtvama, uključujući garancije zaštite od ponavljanja incidenata.
  • Zahteva od nezavisnih institucija Republike Srbije (Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti) da istraže okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji.

Otvoreno pismo u celosti

Povezani sadržaj

Moderacija sadržaja, ili: Kako je Tramp banovan sa Tvitera

Samo desetak dana pre zvaničnog odlaska sa funkcije predsednika najmoćnije države sveta, Donald Tramp ostao je bez ličnog naloga na Tviteru: trajno je suspendovan zbog „rizika od daljeg podsticanja na nasilje“, saopštila je kompanija. Odluka je doneta nakon juriša Trampovih pristalica na američki Kongres, čiji je bes zbog navodne krađe glasova Tramp često podsticao upravo sa ove […]

Prijavite digitalno nasilje na protestima

Tokom protesta u nekoliko gradova Srbije, pojavile su se indicije da su pojedincima sa mobilnih telefona obrisane fotografije i video snimci protesta. U okviru našeg monitoringa zabeležili smo slučaj novinara NIN-a Vuka Cvijića, kome su u subotu 11. jula nepoznati muškarci fizički oduzeli telefon i obrisali snimke koje je napravio.  Ovim putem pozivamo građane koji su imali […]

Da li su poznate lokacije novih kamera za nadzor i rizici po ustavna prava građana?

Svi dokumenti o javnoj nabavci opreme za video nadzor u Beogradu zaštićeni su stepenom tajnosti “Poverljivo”, dok nam informacije o novom sistemu za prepoznavanje lica i tablica vozila moraju biti uskraćene, navodi se u odgovoru Ministarstva unutrašnjih poslova kojim je odbijen zahtev SHARE Fondacije za pristup informacijama od javnog značaja. Početkom godine, ministar unutrašnjih poslova […]