Vesti

Otvoreno pismo: Srbija mora da procesuira nezakonito hakovanje novinara i aktivista

Danas, 19. decembra, krovna evropska organizacija za digitalna prava (EDRi) i 50 organizacija civilnog društva pozivaju institucije Evropske unije da preduzmu mere kako bi zaustavile nelegalnu upotrebu špijunskog softvera od strane nadležnih organa u Srbiji koji targetiraju novinare, aktiviste i članove civilnog društva. 

Organizacija Amnesty International je 16. decembra objavila izveštaj koji otkriva široko rasprostranjene zloupotrebe od strane srpske policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) kroz upotrebu špijunskih alata poput NoviSpy-a. Aktivisti, novinari i članovi civilnog društva bili su meta, a njihovi telefoni su zaraženi tokom ispitivanja ili prilikom oduzimanja uređaja. Ovi postupci otvoreno krše zakone Srbije i osnovna ljudska prava. 

Ovaj skandal dešava se paralelno sa opštim pogoršanjem situacije u vezi sa ljudskim pravima i vladavinom prava u Srbiji. Novinari, aktivisti i civilno društvo suočavaju se sa sve češćim hapšenjima, pretnjama i represijama, što dodatno ugrožava osnovne slobode.

Stoga pozivamo Evropsku uniju da: 

  • Zahteva od Vlade Srbije da se pridržava zakonodavnog okvira i hitno prestane sa nezakonitom upotrebom NoviSpy-a i drugih špijunskih softvera, koji nesrazmerno narušavaju osnovna prava, a za koje ne postoje adekvatne zaštite da se spreče i isprave štete po ljudska prava.
  • Zahteva od nadležnih organa u Srbiji da zaustave urušavanje građanskih prava i sloboda, uključujući hapšenja i zastrašivanje novinara, aktivista i demonstranata.
  • Zahteva od Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal da istraži okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji i obezbedi da je pravna zaštita dostupna žrtvama, uključujući garancije zaštite od ponavljanja incidenata.
  • Zahteva od nezavisnih institucija Republike Srbije (Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti) da istraže okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji.

Otvoreno pismo u celosti

Povezani sadržaj

DESCON 6.0 – Klimatske promene, održivost i low-tech

Šesto izdanje DESCON-a nastavlja da istražuje odnos između ekologije i tehnologije i dublje se bavi održivošću. DESCON 6.0 će se održati u virtuelnom formatu, od 27. do 31. oktobra. Uobičajeni dvodnevni događaj u fizičkom prostoru zamenjen je petodnevnom kombinacijom predavanja, kriptožurke, “capture-the-flag” izazova i radionice za otvoreni softver i hardver. Željka Dez Milošević, osnivač DESCON-a, vodiće […]

Tokovi podataka u Informacionom sistemu Covid-19

Integralna analiza „Informacioni sistem COVID-19 u pravnom sistemu Srbije“ Dve nedelje nakon proglašenja vanrednog stanja, Vlada Srbije je 28. marta donela Zaključak o uspostavljanju centralizovanog informacionog sistema za prikupljanje i obradu svih podataka o pandemiji. Zaključkom je predviđeno da sistem neposredno uspostavlja Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, uz tehničku podršku Kancelarije za […]

Podele i pritisci, dobro uigrana propaganda

U novom preseku monitoringa SHARE Fondacije u Srbiji od jula do kraja septembra 2024. zabeleženo je 30 povreda ljudskih prava u digitalnom okruženju. Kategorija prevara, pretnji i manipulacija ponovo je bila najbrojnija sa 27 povreda, dok je ostalih povreda bilo znatno manje – jedan sajber incident i dva slučaja koja su se odnosila na ugrožavanje […]