Vesti

Otvoreno pismo: Srbija mora da procesuira nezakonito hakovanje novinara i aktivista

Danas, 19. decembra, krovna evropska organizacija za digitalna prava (EDRi) i 50 organizacija civilnog društva pozivaju institucije Evropske unije da preduzmu mere kako bi zaustavile nelegalnu upotrebu špijunskog softvera od strane nadležnih organa u Srbiji koji targetiraju novinare, aktiviste i članove civilnog društva. 

Organizacija Amnesty International je 16. decembra objavila izveštaj koji otkriva široko rasprostranjene zloupotrebe od strane srpske policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) kroz upotrebu špijunskih alata poput NoviSpy-a. Aktivisti, novinari i članovi civilnog društva bili su meta, a njihovi telefoni su zaraženi tokom ispitivanja ili prilikom oduzimanja uređaja. Ovi postupci otvoreno krše zakone Srbije i osnovna ljudska prava. 

Ovaj skandal dešava se paralelno sa opštim pogoršanjem situacije u vezi sa ljudskim pravima i vladavinom prava u Srbiji. Novinari, aktivisti i civilno društvo suočavaju se sa sve češćim hapšenjima, pretnjama i represijama, što dodatno ugrožava osnovne slobode.

Stoga pozivamo Evropsku uniju da: 

  • Zahteva od Vlade Srbije da se pridržava zakonodavnog okvira i hitno prestane sa nezakonitom upotrebom NoviSpy-a i drugih špijunskih softvera, koji nesrazmerno narušavaju osnovna prava, a za koje ne postoje adekvatne zaštite da se spreče i isprave štete po ljudska prava.
  • Zahteva od nadležnih organa u Srbiji da zaustave urušavanje građanskih prava i sloboda, uključujući hapšenja i zastrašivanje novinara, aktivista i demonstranata.
  • Zahteva od Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal da istraži okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji i obezbedi da je pravna zaštita dostupna žrtvama, uključujući garancije zaštite od ponavljanja incidenata.
  • Zahteva od nezavisnih institucija Republike Srbije (Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti) da istraže okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji.

Otvoreno pismo u celosti

Povezani sadržaj

“Politički” sadržaji na Instagramu: Kritični stadijum informisanja

U poslednjih nedelju dana, kompanija Meta izložena je kritikama sa raznih strana zbog svoje odluke da ograniči politički sadržaj na platformama Instagram i Threads. Postoji nekoliko razloga zbog kojih je ova odluka izazvala negativne reakcije i u cilju boljeg razumevanja ovog poteza važno je proći kroz svaki od njih. Prema najskorijim istraživanjima, Instagram ima dve milijarde […]

Privatnost u procepu između korporacija i države: Slučaj Indija v. WhatsApp

Jedna od najvećih globalnih platformi za instant poruke, WhatsApp je na tri meseca odložio primenu novih politika privatnosti usled oštrih kritika korisnika iz celog sveta, posebno iz Indije, najvećeg pojedinačnog tržišta kompanije. Mada je proteste svojih korisnika pokušala da objasni „konfuzijom“ i pogrešnim tumačenjem novih pravila, mediji upozoravaju da kompanija još uvek nije precizirala šta planira da radi sa korisnicima – […]

Digitalna prava na Balkanu: privatnost pacijenata na udaru

23. mart – 7. april 2020. Novi dvonedeljni izveštaj o povredama prava na internetu tokom vanrednog stanja proglašenog zbog pandemije, ukazuje da raste pritisak na slobodu govora. Zabeležene su i ozbiljne povrede privatnosti, kao i manipulacije u digitalnom okruženju. Za ovaj presek, izdvojeni su samo neki od upečatljivih incidenata u regionu poput hapšenja, pretnji, širenja […]