Vesti

Digitalna prava u Srbiji – predstavljamo petogodišnji presek stanja

Promocija knjige “Greška 404: Digitalna prava u Srbiji 2014-2019” održaće se 19. novembra u Spratu (Cetinjska 15, sprat Zaokreta) u 18 časova.

Tim SHARE Fondacije je pre pet godina počeo da dokumentuje povrede digitalnih prava i sloboda u Srbiji i do sada klasifikovao i opisao više od 500 slučajeva. Pored ličnog svedočenja ljudi koji su bili na meti napada, knjiga sadrži analizu nekih od najznačajnijih slučajeva, kao i trendova u domaćim i međunarodnim okvirima bezbednosti na internetu. Na promociji govore Svetlana Lukić (portal Peščanik), Dragana Pećo (KRIK), Branko Čečen (CINS) i Rodoljub Šabić (bivši Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti).

Knjiga tematski pokriva pojedine oblasti monitoringa digitalnih prava, odnosno tehničke napade, povrede privatnosti, pretnje i pritiske, onlajn manipulacije, kao i druge vrste rizika. Kroz hronološki pregled, analizu najzanimljivih slučajeva i nadolazećih trendova, donosimo sveobuhvatan pogled na preovlađujuće stanje prava i sloboda na internetu u Srbiji i ono što nas može očekivati u budućnosti.

Digitalna verzija knjige će biti slobodno dostupna, dok će svi koji doniraju 1000 ili više dinara dobiti štampani primerak publikacije.

Od ove godine proces monitoringa je u saradnji sa istraživačkom mrežom BIRN proširen na zemlje regiona – Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Mađarsku, Rumuniju i Severnu Makedoniju.

Monitoring baza SHARE Fondacije, u kojoj su dokumentovani i opisani slučajevi povreda digitalnih prava u Srbiji, dostupna je na adresi monitoring.labs.rs.

Povezani sadržaj

Usvojena Strategija zaštite podataka o ličnosti

Vlada Republike Srbije usvojila je 25. avgusta 2023. godine Strategiju zaštite podataka o ličnosti za period od 2023. do 2030. Predstavnici SHARE Fondacije učestvovali su u radnoj grupi koja je pripremila tekst Strategije i sa zadovoljstvom možemo reći da smo, 13 godina nakon prve strategije u ovoj oblasti i pet godina nakon usvajanja novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti – […]

Pandemija vs. Infodemija: vreme u kom je važno kritički promišljati

Pojam “dezinformacija” ukazuje na netačne informacije koje se zlonamerno šire. Sličan je pojmu “misinformacija” kod koga nedostaje element zle namere,  jer se smatra da je osoba koja ovakve informacije prenosi u nekoj vrsti zablude. Da li u širenju različitih teorija zavere leži zla namera ili zabluda, teško je utvrditi. Ipak, tekuće vanredno stanje i poziv da svi ostanemo kod kuće pripomoglo […]

EU parlament za zabranu biometrijskog nadzora u realnom vremenu

Evropski parlament je u sredu 14. juna ubedljivom većinom usvojio pregovaračku poziciju o nacrtu zakona o veštačkoj inteligenciji (AI Act) kojom je proširena lista neprihvatljivog rizika po prava i bezbednost ljudi. Buduća regulativa temelji se na klasifikaciji rizika koje AI može da generiše, a prema kojoj se utvrđuju konkretne obaveze provajdera i onih koji primenjuju te sisteme. Neprihvatljiv […]