Vesti

SHARE onlajn panel: Digitalni trag izbeglica, biometrijski nadzor i pravo na zaštitu podataka

Serija razgovora o (zlo)upotrebi naprednih tehnologija i povredama prava na privatnost ranjivih ili manjinskih zajednica u savremenom društvu, nastavlja se u četvrtak 31. marta na platformi Zoom sa početkom u 13 sati.

Tokom prvih mesec dana invazije Rusije, iz Ukrajine je izbeglo preko 3,5 miliona ljudi. Utočište su Ukrajinci u najvećem broju našli u zemljama Evropske unije, pre svega u Poljskoj gde je, prema podacima UNHCR-a, do 22. marta registrovano 2,1 miliona izbeglih. Istovremeno, reč je uglavnom o zemljama koje kontrolišu spoljašnje granice EU i koje su se nakon niza takozvanih izbegličkih kriza, naglog rasta broja tražilaca azila poreklom sa Bliskog istoka i severa Afrike u protekloj deceniji, okrenule drastično restriktivnim politikama i intruzivnim alatima za upravljanje migracijama.

Najteže opasnosti kojima su izloženi ljudi u bekstvu od rata i razaranja svakako su oni iz fizičkog prostora, ali za njih ni digitalno okruženje nije bezbedno. Povrede privatnosti, zloupotrebe ličnih podataka za sajber ratovanje i propagandu, algoritamsko odlučivanje, samo su neki od rizika sa kojima se suočavaju migranti i tražioci azila u 21. veku. S druge strane, na teritoriji Evropske unije ali i u mnogim zemljama širom sveta, na snazi je pravni okvir za zaštitu ličnih podataka u digitalnom okruženju u kom bi i izbeglice mogle naći pouzdano sklonište.  

O primeni intruzivnih tehnologija za kontrolu migracija i globalnim naporima da se politike azila vrate u okvire zaštite ljudskih prava, govore: Nikola Kovačević, pravnik za ljudska prava i jedan od prošlogodišnjih dobitnika nagrade Nansen za pomoć izbeglicama; Ana Ćuća iz zagrebačkog Centra za mirovne studije; Nevena Ružić iz beogradske kancelarije Fondacije za otvoreno društvo. Moderator je direktor SHARE Fondacije Danilo Krivokapić.

Ukoliko želite da vam pošaljemo podsetnik pred događaj, upišite mejl adresu u ovu formu.

Informišite se o pravima i rizicima i širite dalje svoja saznanja. Biće to vaš doprinos zaštiti najslabijih.

Panel se realizuje u okviru projekta „Sačuvaj privatnost – odupri se pritisku” koji SHARE Fondacija sprovodi u saradnji sa organizacijama Partneri Srbija, Udruženje Da se zna!, Beogradska otvorena škola, NVO ATINA i Inicijativa A11, a uz podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.

Povezani sadržaj

Pridružite nam se na Nedelji privatnosti

Povodom Međunarodnog dana zaštite podataka o ličnosti, SHARE Fondacija, Partneri Srbija, A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, Udruženje Da se zna, Udruženje Atina i Beogradska otvorena škola pozivaju vas na Nedelju privatnosti od 24. do 27. januara.  Biće organizovana serija onlajn panela na kojima će stručnjaci za zaštitu podataka iz civilnog, privatnog i javnog sektora […]

Pandemija jedne lozinke. Kako je šifra za Covid-19 završila na internetu?

Korisničko ime i lozinka za pristup Informacionom sistemu Covid – 19 bili su osam dana javno dostupni na sajtu jedne zdravstvene ustanove. To je period dovoljan da se ova stranica indeksira na guglu, i mada nije bila vidljiva na sajtu, do nje je moglo da se dođe internet pretragom. Do ovog otkrića smo došli 17. aprila i […]

Predstavljen vodič kroz novi Zakon o zaštiti podataka o ličnosti

SHARE Fondacija je u beogradskom prostoru „Sprat“ 3. aprila predstavila Vodič kroz Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i GDPR, koji je namenjen svima koji prikupljaju ili na drugi način obrađuju podatke o ličnosti građana. Novi domaći Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, pisan po uzoru na Opštu uredbu EU o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR), […]