Vesti

Otkriveni pokušaji špijunskih napada na mobilne uređaje pripadnika civilnog društva

SHARE Fondacija upozorava na poguban uticaj zloupotrebe tehnologija protiv kritičke javnosti u Srbiji

Dvoje pripadnika civilnog društva iz Beograda dobili su 30. oktobra upozorenje kompanije Apple da su potencijalne mete državno sponzorisanih tehničkih napada. Zahvaljujući dobroj saradnji sa organizacijama civilnog društva u Srbiji, oni su kontaktirali SHARE Fondaciju odmah po prijemu upozorenja i zatražili proveru navoda kako bi se utvrdilo da li su njihovi uređaji napadnuti nekim poznatim špijunskim softverom.

Pošto je tim SHARE Fondacije, u saradnji sa organizacijom Internews, dobio potvrdu od predstavnika kompanije Apple da su upozorenja autentična, mobilni uređaji su analizirani kako bi se utvrdilo da li na njima ima tragova infekcije špijunskim alatima (spyware), među kojima su najpoznatiji Pegasus i Predator. Za konačnu potvrdu, tim SHARE Fondacije se obratio međunarodnim organizacijama Access Now i Amnesty International, koje poseduju visoku ekspertizu u oblasti digitalne forenzike.

Na osnovu pregledanih podataka, ove dve respektabilne organizacije su potvrdile da su na oba mobilna uređaja pronađeni tragovi pokušaja napada koji se dogodio 16. avgusta ove godine. Obe ekspertske organizacije došle su do istih nalaza – da je u inicijalnoj fazi napad pokušan preko ranjivosti u HomeKit funkcionalnosti iPhone uređaja. Špijunski softver Pegasus je ranije dovođen u vezu sa više metoda napada na HomeKit ranjivosti, uključujući i PWNYOURHOME.

SHARE Fondacija upozorava da napadi špijunskim softverom na predstavnike kritičke javnosti imaju poguban uticaj po demokratiju i ljudska prava, naročito u predizbornom periodu. Upotreba špijunskih softvera je nezakonita i nespojiva sa demokratskim vrednostima.

Podsećamo da ove i slične alate za tehničke napade na mobilne uređaje koriste nedemokratski režimi širom sveta za špijunažu predstavnika opozicije, civilnog društva, nezavisnih medija, disidenata i drugih aktera koji nastupaju u javnom interesu. Ovakve aktivnosti ugrožavaju slobodu izražavanja i udruživanja, kao i pravo na privatnost i tajnost komunikacije garantovano domaćim i međunarodnim propisima.

SHARE Fondacija poziva predstavnike medija i civilnog društva koji su dobili istu sistemsku poruku od kompanije Apple da se jave fondaciji za proveru upozorenja. 

NAPOMENA: U skladu sa željama pripadnika civilnog društva koji su bili na meti napada, kao i sa bezbednosnim merama, SHARE Fondacija neće iznositi više detalja o ovom incidentu.

NAPOMENA 2: Deo teksta koji se odnosi na analizu uređaja i ranjivosti koje su ciljane je izmenjen 29. novembra 2023. u 12:32 radi preciznosti.

Povezani sadržaj

„Poslovno pravo u digitalnom dobu“ – digitalna transformacija studentske literature

Osveženje u univerzitetski udžbenički koncept i pravnu literaturu unosi udžbenik „Poslovno pravo u digitalnom dobu“. Autori prof. dr Đorđe Krivokapić i Andrea Nikolić su osmislili savremeni koncept distribucije javno dostupnih sadržaja, koji čini digitalnu transformaciju studentske literature i omogućava svim zainteresovanima lakši i brži put ka sticanju znanja. Promocija udžbenika „Poslovno pravo u digitalnom dobu“ […]

Pristup bez transparentnosti – praksa zadržavanja podataka u 2018.

U odnosu na prethodne godine, nemamo više jasnu informaciju o direktnim pristupima zadržanim podacima o komunikacijama građana Srbije koje ostvaruju policija i službe bezbednosti. Informacije kojima smo raspologali ukazivale su da je bazama zadržanih podataka, koje skladište operatori telefonije i interneta, direktno pristupano više stotina hiljada puta. Pojam “zadržani podaci” u oblasti elektronskih komunikacija odnosi […]

Kako unaprediti novi Zakon o informacionoj bezbednosti

SHARE Fondacija je Ministarstvu informisanja i telekomunikacija poslala komentare na Nacrt zakona o informacionoj bezbednosti tokom javne rasprave koja je okončana 30. avgusta. Osnovna intencija donošenja novog zakona je usklađivanje sa standardima Evropske unije, tj. NIS2 direktivom i Aktom o sajber bezbednosti, ali bi suština zakonskih izmena trebalo da se pre svega odrazi na bezbednije digitalno okruženje za građane. […]