Vesti

Otvoreno pismo: Srbija mora da procesuira nezakonito hakovanje novinara i aktivista

Danas, 19. decembra, krovna evropska organizacija za digitalna prava (EDRi) i 50 organizacija civilnog društva pozivaju institucije Evropske unije da preduzmu mere kako bi zaustavile nelegalnu upotrebu špijunskog softvera od strane nadležnih organa u Srbiji koji targetiraju novinare, aktiviste i članove civilnog društva. 

Organizacija Amnesty International je 16. decembra objavila izveštaj koji otkriva široko rasprostranjene zloupotrebe od strane srpske policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) kroz upotrebu špijunskih alata poput NoviSpy-a. Aktivisti, novinari i članovi civilnog društva bili su meta, a njihovi telefoni su zaraženi tokom ispitivanja ili prilikom oduzimanja uređaja. Ovi postupci otvoreno krše zakone Srbije i osnovna ljudska prava. 

Ovaj skandal dešava se paralelno sa opštim pogoršanjem situacije u vezi sa ljudskim pravima i vladavinom prava u Srbiji. Novinari, aktivisti i civilno društvo suočavaju se sa sve češćim hapšenjima, pretnjama i represijama, što dodatno ugrožava osnovne slobode.

Stoga pozivamo Evropsku uniju da: 

  • Zahteva od Vlade Srbije da se pridržava zakonodavnog okvira i hitno prestane sa nezakonitom upotrebom NoviSpy-a i drugih špijunskih softvera, koji nesrazmerno narušavaju osnovna prava, a za koje ne postoje adekvatne zaštite da se spreče i isprave štete po ljudska prava.
  • Zahteva od nadležnih organa u Srbiji da zaustave urušavanje građanskih prava i sloboda, uključujući hapšenja i zastrašivanje novinara, aktivista i demonstranata.
  • Zahteva od Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal da istraži okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji i obezbedi da je pravna zaštita dostupna žrtvama, uključujući garancije zaštite od ponavljanja incidenata.
  • Zahteva od nezavisnih institucija Republike Srbije (Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti) da istraže okolnosti pod kojima je špijunski softver upotrebljavan protiv aktivista u Srbiji.

Otvoreno pismo u celosti

Povezani sadržaj

Strah od tehnologije

Početak pandemije je mnoge od nas saterao u ćošak panike, dok je druge njen dalji tok direktno naveo na zavereničko razmišljanje. Kada nastupi osećaj nemoći, gubljenje kontrole nad stvarima koje ne razumemo, mi težimo psihološki da se utešimo usmeravajući svoj strah i negativne emocije ka institucijama i pojedincima za koje mislimo da imaju neke veze […]

Prakse etičkog oglašavanja u onlajn medijima u Srbiji: Netransparentnost, lažne posete i obrada ličnih podataka

SHARE Fondacija u saradnji sa BIRN-om je objavila novi izveštaj Prakse etičkog oglašavanje u onlajn medijima u Srbiji. Oglašavanje igra ključnu ulogu u održavanju poslovanja onlajn medija u Srbiji, ali je otkriveno da se neki mediji služe netransparentnim i neetičkim praksama kako bi privukli oglašivače i ostvarili veći profit. Prema istraživanju SHARE Fondacije, najposećeniji mediji koriste […]

Priča o dva virusa

Bilo je to najbolje doba, bilo je to najgore doba; doba mudrosti i doba ludosti, epohe verovanja i epohe neverice, vreme svetlosti i vreme mraka; proleće nada i zima očaja; imali smo sve pred sobom i pred nama nije bilo ničega, išli smo svi pravo u nebo, odlazili svi pravo u pakao – ukratko, ličilo […]