Vesti

Novinarke BIRN Srbija targetirane špijunskim softverom

Dve istraživačke novinarke portala BIRN Srbija našle su se na meti špijunskog softvera Pegasus izraelske NSO grupe, pokazuju nalazi organizacije Amnesty International (AI). Jelena Veljković i novinarka koja je želela da ostane anonimna dobile su 14. februara sumnjive Vajber poruke sa istog, njima nepoznatog telefonskog broja iz Srbije. 

Jedna od poruka sadržala je tekst i link na srpskom jeziku za koji je Laboratorija za digitalnu bezbednost AI potvrdila da se radi o domenu koji je povezivan sa Pegasus napadima. Otvaranje linka u bezbednom okruženju vodilo je na lažnu stranicu n1info.com sa ciljem da zamaskira tragove infekcije špijunskim softverom. 

Taktika sa redirekcijom na lažni sajt N1 korišćena je i u pokušaju infekcije Pegasusom uređaja lidera protesta u Srbiji u julu 2023, o čemu je AI pisao u izveštaju iz decembra prošle godine. NSO grupa je na upit AI odgovorila da se njihovi sistemi prodaju samo potvrđenim državnim krajnjim korisnicima, dok je kompanija Vajber navela da će ispitati slučaj i preduzeti mere da zaštiti korisnike ukoliko se otkriju zloupotrebe. 

AI zaključuje da postoji velika verovatnoća da su srpski državni akteri ili agenti koji deluju u njihovo ime bili umešani u targetiranje novinarki BIRN-a špijunskim softverom Pegasus. Posebno zabrinjava to što NSO grupa po svemu sudeći i dalje omogućava upotrebu Pegasusa u Srbiji, uprkos prethodnim izveštajima koji dokumentuju zloupotrebu tog špijunskog softvera.

Ovakav razvoj događaja je izuzetno problematičan, naročito jer se nastavlja na prethodne slučajeve targetiranja aktivista i novinara špijunskim softverom, što predstavlja krivično delo. Neophodno je da institucije reaguju i ispitaju sva saznanja o upotrebi Pegasusa i drugih špijunskih alata u Srbiji.

Povezani sadržaj

MUP i BIA nezakonito upadaju u telefone aktivista i novinara

Dokazana upotreba špijunskog softvera i forenzičkih alata mimo zakona Upotreba špijunskih softvera predstavlja ozbiljan napad na ljudska prava, slobodu izražavanja i privatnost građana. U Srbiji, njihovo korišćenje postaje svakodnevna praksa. Novi izveštaj organizacije Amnesty International ukazuje na rasprostranjeno korišćenje špijunskih softvera protiv aktivista, novinara i pripadnika civilnog društva od strane policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Srbiji. […]

Projekat Pegasus: šta se dogodilo i kako se zaštititi

Više od 180 novinara otkriveno je u bazi telefona određenih za potencijalnu špijunažu, zahvaljujući curenju dokumenata predatih novinarskom kolektivu Forbidden Stories i organizaciji Amnesty International. Izbor meta za nadzor pravili su klijenti izraelske firme NSO, specijalizovane za proizvodnju špijunskog softvera koji prodaje vladama širom sveta. Njen primarni proizvod, Pegasus, može da kompromituje telefon, izvuče iz njega sve podatke […]

Cellebrite zaustavio upotrebu svog forenzičkog alata u Srbiji

UPDATE 28. februar 2025: Laboratorija za digitalnu bezbednost Amnesty International otkrila je još jedan slučaj zloupotrebe Cellebrite alata na telefonu studenta aktiviste, koji je zadržan 25. decembra kada je pokušao da prisustvuje skupu SNS u Sava centru. Više informacija i tehničke nalaze pročitajte na: https://securitylab.amnesty.org/latest/2025/02/cellebrite-zero-day-exploit-used-to-target-phone-of-serbian-student-activist/ Alat za digitalnu forenziku povlači se iz upotrebe kod klijenata […]