Vesti

Cellebrite zaustavio upotrebu svog forenzičkog alata u Srbiji

UPDATE 28. februar 2025:

Laboratorija za digitalnu bezbednost Amnesty International otkrila je još jedan slučaj zloupotrebe Cellebrite alata na telefonu studenta aktiviste, koji je zadržan 25. decembra kada je pokušao da prisustvuje skupu SNS u Sava centru. Više informacija i tehničke nalaze pročitajte na: https://securitylab.amnesty.org/latest/2025/02/cellebrite-zero-day-exploit-used-to-target-phone-of-serbian-student-activist/



Alat za digitalnu forenziku povlači se iz upotrebe kod klijenata u Srbiji, saopštila je kompanija Cellebrite 25. februara. Kompanija je sprovela internu istragu o zloupotrebama njenih proizvoda nakon izveštaja Amnesty International (AI) iz decembra 2024. da je alat u Srbiji korišćen za neovlašćeno otključavanje telefona građanskih aktivista i novinara. 

Kako se navodi u saopštenju, Cellebrite se odlučio na takav korak u skladu sa korporativnim politikama etike i intergriteta. Proizvodi Cellebrite predstavljaju podršku “zakonitim istragama” dodaje se u saopštenju i  napominje da ti alati nisu predviđeni za “špijuniranje, nadzor niti bilo kakvu ofanzivnu sajber aktivnost”. Kompanija u saopštenju precizira da države sa kojima posluje procenjuje “i na godišnjoj i na ad hoc osnovi zbog političkih i kulturnih promena. Redovno pratimo države i analiziramo mnoštvo indeksa, od demokratizacije preko ljudskih prava do vladavine prava.”

Direktor Laboratorije za digitalnu bezbednost AI Doneka O’Karul ističe da je oduzimanje licenci klijentima koji su zloupotrebili opremu iz političkih razloga, ključni prvi korak. “Sada vlasti u Srbiji moraju hitno da sprovedu sopstvene temeljne i nepristrasne istrage, utvrde odgovornost, obezbede pravne lekove žrtvama i uspostave adekvatne zaštitne mere za sprečavanje budućih zloupotreba”, naveo je O’Karul.

Da podsetimo, stručnjaci za digitalnu forenziku su analizom telefona novinara i aktivista iz Srbije pouzdano utvrdili da su policija i BIA koristili novi tip špijunskog softvera koji Amnesty International naziva NoviSpy, uz zloupotrebu visoko sofisticiranog Cellebrite alata. BIA je tada kategorički odbacila navode iz izveštaja AI, dok je MUP u svom saopštenju naveo da se alat koristi isključivo u skladu sa zakonom.  

Cellebrite UFED paket proizvoda, razvijen za potrebe državnih istražnih organa, omogućava ekstrakciju podataka sa mobilnih uređaja, čak i bez pristupa lozinkama. Ministarstvo spoljnih poslova Norveške je doniralo ovaj alat za digitalnu forenziku MUP-u Srbije posredstvom Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS). 

U vreme gotovo svakodnevnih protesta širom Srbije, dok naoružana policija upada u prostorije organizacija civilnog društva, zloupotreba špijunske tehnologije i digitalni nadzor građana predstavljaju izuzetno visok rizik po ljudska prava i zalaganje za javni interes. SHARE Fondacija zahteva od nadležnih institucija da bez odlaganja sprovedu istrage u skladu sa prijavama civilnog sektora.

Povezani sadržaj

MUP i BIA nezakonito upadaju u telefone aktivista i novinara

Dokazana upotreba špijunskog softvera i forenzičkih alata mimo zakona Upotreba špijunskih softvera predstavlja ozbiljan napad na ljudska prava, slobodu izražavanja i privatnost građana. U Srbiji, njihovo korišćenje postaje svakodnevna praksa. Novi izveštaj organizacije Amnesty International ukazuje na rasprostranjeno korišćenje špijunskih softvera protiv aktivista, novinara i pripadnika civilnog društva od strane policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Srbiji. […]

Tokovi podataka u Informacionom sistemu Covid-19

Integralna analiza „Informacioni sistem COVID-19 u pravnom sistemu Srbije“ Dve nedelje nakon proglašenja vanrednog stanja, Vlada Srbije je 28. marta donela Zaključak o uspostavljanju centralizovanog informacionog sistema za prikupljanje i obradu svih podataka o pandemiji. Zaključkom je predviđeno da sistem neposredno uspostavlja Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, uz tehničku podršku Kancelarije za […]

Usvojen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti

Stupa na snagu 21. novembra, primena odložena do leta Šest godina nakon formiranja radne grupe za izradu zakona koji je trebalo da bude donet do kraja 2013. godine, dva modela zakona koja je izradio Poverenik, javne rasprave, zajedničkih komentara civilnog društva od kojih većina nije usvojena, kao i kritika Poverenika na tekst, konačno je usvojen novi Zakon o zaštiti podataka […]