Vesti

Cellebrite zaustavio upotrebu svog forenzičkog alata u Srbiji

UPDATE 28. februar 2025:

Laboratorija za digitalnu bezbednost Amnesty International otkrila je još jedan slučaj zloupotrebe Cellebrite alata na telefonu studenta aktiviste, koji je zadržan 25. decembra kada je pokušao da prisustvuje skupu SNS u Sava centru. Više informacija i tehničke nalaze pročitajte na: https://securitylab.amnesty.org/latest/2025/02/cellebrite-zero-day-exploit-used-to-target-phone-of-serbian-student-activist/



Alat za digitalnu forenziku povlači se iz upotrebe kod klijenata u Srbiji, saopštila je kompanija Cellebrite 25. februara. Kompanija je sprovela internu istragu o zloupotrebama njenih proizvoda nakon izveštaja Amnesty International (AI) iz decembra 2024. da je alat u Srbiji korišćen za neovlašćeno otključavanje telefona građanskih aktivista i novinara. 

Kako se navodi u saopštenju, Cellebrite se odlučio na takav korak u skladu sa korporativnim politikama etike i intergriteta. Proizvodi Cellebrite predstavljaju podršku “zakonitim istragama” dodaje se u saopštenju i  napominje da ti alati nisu predviđeni za “špijuniranje, nadzor niti bilo kakvu ofanzivnu sajber aktivnost”. Kompanija u saopštenju precizira da države sa kojima posluje procenjuje “i na godišnjoj i na ad hoc osnovi zbog političkih i kulturnih promena. Redovno pratimo države i analiziramo mnoštvo indeksa, od demokratizacije preko ljudskih prava do vladavine prava.”

Direktor Laboratorije za digitalnu bezbednost AI Doneka O’Karul ističe da je oduzimanje licenci klijentima koji su zloupotrebili opremu iz političkih razloga, ključni prvi korak. “Sada vlasti u Srbiji moraju hitno da sprovedu sopstvene temeljne i nepristrasne istrage, utvrde odgovornost, obezbede pravne lekove žrtvama i uspostave adekvatne zaštitne mere za sprečavanje budućih zloupotreba”, naveo je O’Karul.

Da podsetimo, stručnjaci za digitalnu forenziku su analizom telefona novinara i aktivista iz Srbije pouzdano utvrdili da su policija i BIA koristili novi tip špijunskog softvera koji Amnesty International naziva NoviSpy, uz zloupotrebu visoko sofisticiranog Cellebrite alata. BIA je tada kategorički odbacila navode iz izveštaja AI, dok je MUP u svom saopštenju naveo da se alat koristi isključivo u skladu sa zakonom.  

Cellebrite UFED paket proizvoda, razvijen za potrebe državnih istražnih organa, omogućava ekstrakciju podataka sa mobilnih uređaja, čak i bez pristupa lozinkama. Ministarstvo spoljnih poslova Norveške je doniralo ovaj alat za digitalnu forenziku MUP-u Srbije posredstvom Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS). 

U vreme gotovo svakodnevnih protesta širom Srbije, dok naoružana policija upada u prostorije organizacija civilnog društva, zloupotreba špijunske tehnologije i digitalni nadzor građana predstavljaju izuzetno visok rizik po ljudska prava i zalaganje za javni interes. SHARE Fondacija zahteva od nadležnih institucija da bez odlaganja sprovedu istrage u skladu sa prijavama civilnog sektora.

Povezani sadržaj

Kad podaci procure: za i protiv neovlašćenog otkrivanja

Ovih dana u javnost je procurio interni dopis Fejsbukovog tima za komunikacije, u kom se navodi da kompanija treba da “normalizuje činjenicu” da se otkrivanje ličnih podataka u industriji redovno dešava. Odnos jednog od najvećih globalnih rukovalaca ličnim podacima prema privatnosti svojih korisnika, otkriven je greškom – pošto je dopis, osim kolegama iz tima, poslat i na […]

Akt o digitalnim uslugama ili kako do sigurnijeg digitalnog okruženja

Usvajanjem Akta o digitalnim uslugama (Digital Service Act – DSA) 23. aprila 2022. godine, Evropska unija (EU) je napravila značajan iskorak u pravcu izgradnje jedinstvenog modela upravljanja digitalnim okruženjem. Novi normativni okvir odnosi se na sve digitalne posrednike čije su usluge dostupne na prostoru EU, a posebno na veoma velike platforme (npr. Instagram) i veoma velike onlajn […]

Live blog: Ušli smo u bazu ukradenih podataka sa Fejsbuka

Podaci više od 500 miliona korisnika Fejsbuka širom sveta, uključujući imena, mejl adrese i brojeve telefona, procureli su na internet. Među njima je skoro 100.000 brojeva telefona korisnika iz Srbije. SHARE Fondacija će pratiti razvoj događaja u vezi sa ovim incidentom i ažurirati analizu. Update – 7. april 2021, 18:13 U međuvremenu je postalo jasno […]