Vesti

MUP mora da obeleži sve kamere u Beogradu

Krajem avgusta usvojen je Pravilnik o načinu snimanja na javnom mestu i načinu saopštavanja namere o tom snimanju. Dokument u 10 članova detaljnije definiše čime i na koji način sme da se vrši snimanje tj. nadzor javnog prostora, kao i obaveze da su građani o tome uvek obavešteni. Na taj način je propisana obaveza MUP-a da obeleži sve pametne kamere koje se već godinu dana postavljaju u Beogradu, a koje su do sada samo građani označavali nalepnicama inicijative hiljade.kamera.rs

Izgled znaka je propisan tako da sadrži sliku kamere ili foto aparata, natpis “Ministarstvo unutrašnjih poslova” i zvaničnu internet adresu MUP, dok se za obaveštenje na sajtu MUP navodi da treba da ima “dodatne informacije o rukovaocu i informacije o ostvarivanju prava lica u vezi sa snimanjem”.

Novi dokument dalje definiše opremu koja se koristi pored standardnih uređaja za video-nadzor, a uključuje mobilne-akcione kamere, kamere koje se nose na uniformi (body kamere), mobilne telefone, pa čak i letelice (dronove). Time se praktično potvrđuju navodi iz druge MUP-ove Procene uticaja obrade na zaštitu podataka o ličnosti upotrebom savremenih tehnologija video-nadzora, koja predviđa upotrebu više od 8000 kamera. Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti je procenu uticaja krajem maja drugi put ocenio kao neusklađenu sa zakonom.

Interesantno je da pravilnik predviđa da u slučajevima kada je “potrebno hitno postupanje zbog opasnosti od ugrožavanja života i zdravlja ljudi i imovine ili radi sprečavanja vršenja prekršaja i krivičnih delapolicijski službenik vrši snimanje ako proceni da isto može da sprovede na bezbedan način, odnosno bez ugrožavanja svoje i bezbednosti drugih lica i uz poštovanje ljudskih prava i sloboda građana”. U tom slučaju, policajac je dužan usmeno saopšti nameru snimanja i obezbedi dokaz o tome – audio-video zapis ili službenu belešku.

Kada se uzmu u obzir odredbe Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i načelo transparentnosti obrade podataka, vrlo je diskutabilno da li su građani na pravilnikom predviđene načine adekvatno obavešteni o obradi njihovih podataka i pravima koja imaju u tom pogledu. Zvanično obeležavanje policijskih kamera jeste bitan korak ka transparentnosti, ali se i dalje primećuju ogromne razlike u lokacijama kamernih mesta i broju kamera kada se uporede ažurirani MUP-ov spisak i građanska mapa.

Sve informacije o građanskom mapiranju kamera dostupne su na sajtu inicijative hiljade.kamera.rs, a građani zainteresovani za nalepnice “Pod nadzorom” mogu se javiti na [email protected].

Povezani sadržaj

Javnost uskraćena za debatu o kandidatima za Poverenika

Proces u kojem je Odbor za kulturu i informisanje predložio Narodnoj skupštini Milana Marinovića za Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti nije obezbedio da se izbor između kandidata izvrši na osnovu ocene i poređenja njihovih kvalifikacija, prethodnog specifičnog iskustva u oblastima iz nadležnosti Poverenika i planova rada. Javnosti su ostali […]

Uprkos zloupotrebama Cellebrite i dalje u Srbiji

Licenca za korišćenje više desetina kontroverznih forenzičkih alata izraelske kompanije Cellebrite produžena je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije do sredine sledeće godine, utvrdili su novinari Radija Slobodna Evropa. Kako se navodi, dozvola je obnovljena u aprilu ove godine. Podsećamo, samo dva meseca ranije Cellebrite je saopštio da se „alat za digitalnu forenziku povlači iz upotrebe kod […]

Nova AI strategija: Rizici u drugom planu

SHARE Fondacija je institucijama nadležnim za sprovođenje javne rasprave dostavila komentare na Predlog Strategije razvoja veštačke inteligencije u Republici Srbiji za period 2024-2030. godine. Novi Predlog donet je pre isteka važeće Strategije, što govori o brzini razvoja oblasti veštačke inteligencije i potrebe da pravni okvir što bolje isprati ovaj razvoj. U komentarima smo predložili da se Strategija više fokusira na etički razvoj […]