Vesti

MUP do daljeg da obustavi uvođenje sistema za pametan video nadzor

EDIT (26. novembar 2019, 11:18h): Nakon objavljivanja ovog teksta, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti objavio je mišljenje o MUP-ovoj proceni uticaja za sistem pametnog video nadzora u Beogradu. Poverenik je u mišljenju utvrdio da procena uticaja nije urađena u skladu sa relevantnim odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Mišljenje je dostupno na ovom linku: https://praksa.poverenik.rs/predmet/detalji/FB967E2A-AE57-4B2C-8F11-D2739FD85A9B.

Uvođenje pametnog video nadzora, sa hiljadama kamera u javnom prostoru i softverom za prepoznavanje lica, uz protivrečne izjave funkcionera i uskraćivanje informacija, izazvalo je opravdanu zabrinutost u javnosti. Od najave novog sistema, organizacije građanskog društva su nastojale da prate usklađenost procedura sa Ustavom Srbije i važećim zakonima, uprkos netransparetnosti čitavog procesa od strane nadležnih institucija.

Jedan od značajnih segmenata zakonite procedure jeste i izrada procene uticaja novog sistema nadzora na prava građana. SHARE Fondacija, Partneri za demokratske promene Srbija i Beogradski centar za bezbednosnu politiku konačno su dobili ovaj dokument posrednim putem, od Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Organizacije su izradile i objavile detaljnu analizu Procene uticaja obrade na zaštitu podataka o ličnosti korišćenjem sistema video nadzora Ministarstva unutrašnjih poslova. Zajednički zaključak analize glasi da Procena uticaja MUP-a ne ispunjava ni formalne ni materijalne uslove propisane zakonom. Shodno tome, Ministarstvo unutrašnjih poslova bi trebalo da do daljeg obustavi uvođenje sistema za pametan video nadzor.

Procena uticaja ne ispunjava minimum propisanih zakonskih elemenata: metodologija izrade i struktura Procene uticaja nisu usaglašeni sa zahtevima zakona; ne postoji sveobuhvatan opis predviđenih radnji obrade ličnih podataka; nisu procenjeni rizici po prava i slobode građana; nisu opisane mere koje se nameravaju preduzeti u odnosu na postojanje rizika; delimično su opisane tehničke, organizacione i kadrovske mere u cilju zaštite ličnih podataka.

Sporan je pravni osnov za masovno korišćenje sistema pametnog video nadzora, dok su pozitivni efekti na smanjenje kriminaliteta izneti u Proceni uticaja precenjeni usled činjenice da su relevantna istraživanja i uporedna praksa korišćeni selektivno. Takođe, Procenom uticaja nije utvrđeno da je upotreba pametnog video nadzora neophodna zarad javne bezbednosti, niti da je upotreba ovako invazivne tehnologije proporcionalna, imajući u vidu rizike po prava i slobode građana.

Procena uticaja sadrži primere zemalja koje se umnogome oslanjaju na video nadzor, ali se zanemaruje rastući trend zabrane ili ograničavanja ovakvih sistema u svetu, zbog prepoznatih rizika.

Organizacije pozivaju MUP da do daljeg obustavi uvođenje sistema za pametan video nadzor, te naglašavaju potrebu da se sprovede široka javna rasprava o potrebama, efektima i mogućim posledicama uvođenja ovakvog sistema.

MUP – Procena uticaja obrade na zaštitu podataka o ličnosti korišćenjem sistema video nadzora

SHARE Fondacija, Partneri za demokratske promene Srbija i Beogradski centar za bezbednosnu politiku – Analiza MUP-ove procene uticaja

Povezani sadržaj

Moderacija sadržaja, ili: Kako je Tramp banovan sa Tvitera

Samo desetak dana pre zvaničnog odlaska sa funkcije predsednika najmoćnije države sveta, Donald Tramp ostao je bez ličnog naloga na Tviteru: trajno je suspendovan zbog „rizika od daljeg podsticanja na nasilje“, saopštila je kompanija. Odluka je doneta nakon juriša Trampovih pristalica na američki Kongres, čiji je bes zbog navodne krađe glasova Tramp često podsticao upravo sa ove […]

Meta promenila Politiku privatnosti: Naši podaci kao materijal za trening AI

Za korisnike Instagrama i Fejsbuka iz Srbije od 26. juna važi nova Politika privatnosti, zbog koje će se SHARE Fondacija obratiti Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti kako bi pokrenuo postupak protiv kompanije Meta. Naime, prema novim pravilima sadržaji koje korisnici u našoj zemlji objavljuju na dve najpopularnije platforme služiće za […]

Novinarke BIRN Srbija targetirane špijunskim softverom

Dve istraživačke novinarke portala BIRN Srbija našle su se na meti špijunskog softvera Pegasus izraelske NSO grupe, pokazuju nalazi organizacije Amnesty International (AI). Jelena Veljković i novinarka koja je želela da ostane anonimna dobile su 14. februara sumnjive Vajber poruke sa istog, njima nepoznatog telefonskog broja iz Srbije.  Jedna od poruka sadržala je tekst i […]