Vesti

Skupština da povuče sporni uslov za izbor novog Poverenika

Organizacije civilnog društva pozivaju Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine da iz poziva poslaničkim grupama za predlaganje kandidata za izbora novog Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti povuče uslov koji nije predviđen zakonom, a odnosi se na obavezu da kandidat u trenutku predlaganja za funkciju Poverenika nije zaposlen u drugom državnom organu.

Ovaj uslov je eliminišući faktor za sve kandidate koji trenutno rade u državnim organima, uključujući i Službu Poverenika, a u suprotnosti sa svrhom člana 30 Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja u kome se navodi da osoba koja bude izabrana za Poverenika ne može da nastavi sa radom u drugom državnom organu.

Organizacije potpisnice ovog saopštenja ukazuju i na to da je nadležni odbor Narodne skupštine pokrenuo postupak za izbor novog Poverenika skoro šest meseci nakon isteka mandata Rodoljubu Šabiću, tako što je ostavio samo pet radnih dana za dostavljanje predloga i poziv uputio samo poslaničkim grupama, ali ne i zainteresovanoj javnosti.

Ukoliko novi Poverenik bude izabran u ovakvom postupku, biće narušen legalitet, kao i legitimitet ovog nezavisnog državnog organa i dodatno urušen demokratski sistem u Srbiji.

Organizacije pozivaju Odbor za kulturu i informisanje da prihvati predloge kriterijuma transparentnosti, otvorenosti i integriteta procesa izbora novog poverenika koji je Narodnoj skupštini još u novembru dostavilo više od 80 organizacija civilnog društva, medija, predstavnika poslovne, stručne i naučne zajednice. Time bi se javnosti omogućilo da bude adekvatno informisana i uključena u proces izbora novog Poverenika.


Potpisnici ovog saopštenja su Beogradski centar za bezbednosnu politikuCRTAKomitet pravnika za ljudska prava – YUCOMPartneri za demokratske promene Srbija,SHARE fondacijaTransparentnost Srbija i Fondacija za otvoreno društvo Srbija.

Povezani sadržaj

Internet v. Deep web v. Dark web

Kao i fizički prostor, internet je pun korisnih, zanimljivih i informativnih sadržaja, ali i opasnosti koje vrebaju iz mraka. Ovo nejasno polje visokog rizika često se naizmenično opisuje kao duboka ili mračna mreža – deep web, dark net ili dark web. “Mračna” prostranstva interneta povezuju se u medijima i široj javnosti sa distribucijom droge, oružja […]

Apply for the 2024 Digital Rights Summer School!

The applications for the 2024 Digital Rights Summer School in Perast, Montenegro are now open! The School takes place from 25 to 31 August 2024, and this year’s program is designed for enthusiasts based in Southeast Europe, who are passionate about digital rights and eager to learn more about the latest developments in this field. During […]

Digitalne utopije

Jedna od glavnih tema vezana za trenutni diskurs o bezbednosti podataka jeste kako ostati anoniman i bezbedno razmenjivati podatke. Informacije na internetu se agregiraju u sklopu raznih servisa i socijalnih mreža. Sve počinje da ima centralizovanu strukturu. Stvaraju se utabani putevi kojima putuju podaci. Autonomija i anonimnost korisnika se gube u tom procesu. Internet kao […]