Vesti

SHARE onlajn panel: Digitalni trag izbeglica, biometrijski nadzor i pravo na zaštitu podataka

Serija razgovora o (zlo)upotrebi naprednih tehnologija i povredama prava na privatnost ranjivih ili manjinskih zajednica u savremenom društvu, nastavlja se u četvrtak 31. marta na platformi Zoom sa početkom u 13 sati.

Tokom prvih mesec dana invazije Rusije, iz Ukrajine je izbeglo preko 3,5 miliona ljudi. Utočište su Ukrajinci u najvećem broju našli u zemljama Evropske unije, pre svega u Poljskoj gde je, prema podacima UNHCR-a, do 22. marta registrovano 2,1 miliona izbeglih. Istovremeno, reč je uglavnom o zemljama koje kontrolišu spoljašnje granice EU i koje su se nakon niza takozvanih izbegličkih kriza, naglog rasta broja tražilaca azila poreklom sa Bliskog istoka i severa Afrike u protekloj deceniji, okrenule drastično restriktivnim politikama i intruzivnim alatima za upravljanje migracijama.

Najteže opasnosti kojima su izloženi ljudi u bekstvu od rata i razaranja svakako su oni iz fizičkog prostora, ali za njih ni digitalno okruženje nije bezbedno. Povrede privatnosti, zloupotrebe ličnih podataka za sajber ratovanje i propagandu, algoritamsko odlučivanje, samo su neki od rizika sa kojima se suočavaju migranti i tražioci azila u 21. veku. S druge strane, na teritoriji Evropske unije ali i u mnogim zemljama širom sveta, na snazi je pravni okvir za zaštitu ličnih podataka u digitalnom okruženju u kom bi i izbeglice mogle naći pouzdano sklonište.  

O primeni intruzivnih tehnologija za kontrolu migracija i globalnim naporima da se politike azila vrate u okvire zaštite ljudskih prava, govore: Nikola Kovačević, pravnik za ljudska prava i jedan od prošlogodišnjih dobitnika nagrade Nansen za pomoć izbeglicama; Ana Ćuća iz zagrebačkog Centra za mirovne studije; Nevena Ružić iz beogradske kancelarije Fondacije za otvoreno društvo. Moderator je direktor SHARE Fondacije Danilo Krivokapić.

Ukoliko želite da vam pošaljemo podsetnik pred događaj, upišite mejl adresu u ovu formu.

Informišite se o pravima i rizicima i širite dalje svoja saznanja. Biće to vaš doprinos zaštiti najslabijih.

Panel se realizuje u okviru projekta „Sačuvaj privatnost – odupri se pritisku” koji SHARE Fondacija sprovodi u saradnji sa organizacijama Partneri Srbija, Udruženje Da se zna!, Beogradska otvorena škola, NVO ATINA i Inicijativa A11, a uz podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.

Povezani sadržaj

Beograd je net – Razgovor sa Slobodanom Markovićem

Slobodan Marković, tehnički savetnik za digitalnu upravu u programu Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), proteklih 20 godina bavio se zagovaranjem i razvojem informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji. Pre svog angažmana u UNDP-u, radio je u Registru nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) kao savetnik za IKT politike i odnose sa internet zajednicom. Između 2008. i 2012. bio […]

Digitalna prava na Balkanu: privatnost pacijenata na udaru

23. mart – 7. april 2020. Novi dvonedeljni izveštaj o povredama prava na internetu tokom vanrednog stanja proglašenog zbog pandemije, ukazuje da raste pritisak na slobodu govora. Zabeležene su i ozbiljne povrede privatnosti, kao i manipulacije u digitalnom okruženju. Za ovaj presek, izdvojeni su samo neki od upečatljivih incidenata u regionu poput hapšenja, pretnji, širenja […]

Projekat Pegasus: šta se dogodilo i kako se zaštititi

Više od 180 novinara otkriveno je u bazi telefona određenih za potencijalnu špijunažu, zahvaljujući curenju dokumenata predatih novinarskom kolektivu Forbidden Stories i organizaciji Amnesty International. Izbor meta za nadzor pravili su klijenti izraelske firme NSO, specijalizovane za proizvodnju špijunskog softvera koji prodaje vladama širom sveta. Njen primarni proizvod, Pegasus, može da kompromituje telefon, izvuče iz njega sve podatke […]