Vesti

SHARE i BIRN predstavljaju novu bazu monitoringa digitalnih prava

SHARE Fondacija i istraživačka mreža BIRN danas su predstavili bazu povreda digitalnih prava i sloboda u šest zemalja jugoistočne Evrope, koja je deo istraživačkog deska BIRD, interaktivne platforme koja sadrži resurse za novinare, praktične savete, vesti iz sveta digitalnih prava i druge korisne informacije.

Monitoring baza prati stanje digitalnih prava u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji, Srbiji, Mađarskoj i Rumuniji, a dostupna je na engleskom i lokalnim jezicima. Dokumentovanjem slučajeva i predstavljanjem načina na koji su izvršene povrede digitalnih prava, BIRN i SHARE Fondacija imaju za cilj da ukažu na bezbednosne probleme, povećaju odgovornost i promovišu zaštitu i uživanje ljudskih prava i sloboda.

Slučajevi kršenja dokumentuju se opisima povreda i navođenjem odgovarajućih izvora kako bi se pružili podaci o trendovima i naglasila uloga tehnologije u razmatranju socijalnih pitanja u ciljnim zemljama.

Kategorizovanje slučajeva se vrši prema vrsti povrede, sredstvima napada, kao i akterima, uključujući pogođene strane i napadače. Ovo je važno kako za razumevanje šireg društvenog konteksta, tako i za praćenje specifičnosti kršenja digitalnih prava i sloboda u određenoj državi.

Kontinuirano praćenje digitalnih pretnji i izveštavanje o povredama digitalnih sloboda vršiće se u skladu sa detaljnom metodologijom, koristeći smernice zasnovane na znanju i ekspertizi SHARE Fondacije. Slučajevi iz Srbije se prate od 2014. godine, dok je monitoring u drugim državama počeo u avgustu 2019.

Povezani sadržaj

Sve što ste hteli da znate: forenzika mejlova

Zašto je važna? Dominantno sredstvo komunikacije i razmene dokumenata i informacija, u poslovnom i svakom drugom kontekstu, mejlovi su poslednjih godina sve popularnija metoda za prevare i napade u digitalnom okruženju. Najčešći način zlonamerne upotrebe elektronske pošte je slanje takozvanih fišing mejlova. Uspešni su jer ih je na prvi pogled teško razlikovati od autentičnih mejlova […]

Vratiti ustavnu garanciju u Zakon o zaštiti podataka o ličnosti

Pravno ograničenje kojim se policiji, obaveštajnim agencijama ili privatnim kompanijama omogućava da zadiru u privatnost građana samo kada je to propisano zakonom, izbrisano je iz Predloga zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji je Vlada Srbije usvojila na sednici 24. septembra, a koji se trenutno nalazi u skupštinskoj proceduri. Po uzoru na član 23 nove evropske regulative o […]

Civilno društvo predlaže da Nevena Ružić rukovodi institucijom Poverenika

Više od 70 organizacija civilnog društva, medija, predstavnika stručne i naučne zajednice poziva narodne poslanike da podrže Nevenu Ružić kao kandidatkinju za novog Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. Čvrsto smo uvereni da Nevena Ružić poseduje stručnost, iskustvo i integritet koji su neophodni za rukovođenje institucijom Poverenika. Nevena Ružić već […]