Vesti

RDR Indeks 2020: Digitalni giganti i poštovanje ljudskih prava

Uprkos primetnom napretku najmoćnijih digitalnih platformi u poštovanju privatnosti i slobode govora i informisanja, globalni internet je još uvek suočen sa sistemskom krizom transparentnosti i odgovornosti, zaključak je novog izveštaja organizacije “Ranking Digital Rights” za indeks korporativne odgovornosti prema digitalnim pravima u 2020. godini.

Objavljen u sredu 24. februara, RDR Indeks ocenjuje rad i politike 26 najvećih digitalnih platformi i telekomunikacionih kompanija, čija je tržišna vrednost u protekloj godini ukupno iznosila preko 11 triliona dolara. Njihovi proizvodi i usluge utiču na većinu od 4,6 milijardi korisnika interneta na svetu.

Korisnicima platformi i telekomunikacionih usluga “nedostaju osnovne informacije o tome ko kontroliše njihov onlajn pristup i komunikaciju, kao i koje informacije se promovišu i prioritizuju”, dodaje se u saopštenju.

Najupečatljiviji rezultat rangiranja korporativne odgovornosti govori koliko su kompanije nespremne da obelodane način na koji oblikuju i moderiraju digitalne sadržaje, kako sprovode svoja pravila, kako prikupljaju i koriste naše podatke, te kako kreiraju i upotrebljavaju algoritme koji nam oblikuju svet, navodi Ejmi Brulet, direktorka istraživanja u organizaciji “Ranking Digital Rights”.

Peti godišnji indeks dopunjen je kompanijama Amazon i Alibaba, dok je metodologija proširena novim indikatorima koji ispituju stepen transparentnosti kompanije u korišćenju algoritama i ciljanog reklamiranja. Zajedno sa različitim ekspertima iz sveta, u pripremi ovogodišnjeg izveštaja učestvovali su Olivija Solis Viljaverde i Bojan Perkov iz SHARE Fondacije.

Rezultati RDR indeksa za 2020. godinu

Na ovogodišnjem RDR indeksu, Tviter je zauzeo prvo mesto među digitalnim platformama zahvaljujući velikom stepenu transparentnosti u primeni pravila koje se odnose na objavljeni sadržaj, kao i o zahtevima država za cenzuru. Usled svoje posvećenosti ljudskim prvima, španska “Telefónica“ zadržala je prvo mesto među svim ocenjivanim kompanijama, uključujući digitalne platforme.

Od svih kompanija zajedno, katarski telekom “Ooredoo” zauzeo je najniže mesto na indeksu u skladu sa politikom kompanije da ne obelodanjuje detalje svog upravljačkog procesa koji utiče na poštovanje ljudskih prava. Gigantska korporacija za elektronsku trgovinu, Amazon se nalazi na poslednjem mestu među digitalnim platformama, zahvaljujući niskim ocenama transparentnosti i odgovornosti u odnosu na prava svojih korisnika, te zbog uskraćivanja informacija o politikama zadržavanja podataka, rukovanju i bezbednosti informacija o korisnicima.

Od pokretanja rang liste globalnih tehno giganata 2015. raste broj kompanija koje aktivno unapređuju zaštitu prava i sloboda korisnika, dok je u odnosu na prethodnu godinu zabeležen pomak nabolje svih ocenjivanih kompanija – izuzev kompanija Google i AT&T, navodi se u saopštenju. Takav napredak primetan je čak i među najniže ocenjenim kompanijama čije se sedište nalazi u restriktivnim jurisdikcijama, poput Rusije, Južne Afrike, Kine i zemalja Bliskog istoka.

Detaljan izveštaj slobodno je dostupan na sajtu Ranking Digital Rights.

Povezani sadržaj

Više tvitova o izborima u četvrtoj nedelji kampanje

Stranke i lideri koji učestvuju u predizbornoj trci u proteklih sedam dana (27. maj – 3. jun) su imali aktivnih preko 200 Fejsbuk oglasa među kojima su i dalje dominantne opozicione stranke, dok je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) svoje političke poruke reklamirala putem nezvanične stranice “150+ Borba za bolji život u Srbiji”. Na Tviteru […]

#hiljadekamera diskusija uživo

Članovi inicijative #hiljadekamera i njihovi gosti iz zemlje i regiona razgovarali su o Beogradu na pragu distopije u četvrtak uveče, uz živi prenos preko kanala SHARE Fondacije na društvenim medijima. Govorilo se o tehnologijama prepoznavanja lica i nezakonitosti sistema biometrijskog nadzora, kao i o tokovima naših podataka u vreme kada države i korporacije pretvaraju san o globalnom […]

Hajde da se igramo

Stojkovići su gejmeri. Ja sam u neku ruku profesionalni pošto predajem Dramaturgiju video igara na FDU, a moji sinovi još uvek amaterski, mada se ne bi tako reklo kada se uporedi veština kojom igramo, a sve češće i znanje koje imamo. Po skoro svemu ostalom smo veoma prosečni, što znači slični većini drugih porodica u […]