Vesti

RDR Indeks 2020: Digitalni giganti i poštovanje ljudskih prava

Uprkos primetnom napretku najmoćnijih digitalnih platformi u poštovanju privatnosti i slobode govora i informisanja, globalni internet je još uvek suočen sa sistemskom krizom transparentnosti i odgovornosti, zaključak je novog izveštaja organizacije “Ranking Digital Rights” za indeks korporativne odgovornosti prema digitalnim pravima u 2020. godini.

Objavljen u sredu 24. februara, RDR Indeks ocenjuje rad i politike 26 najvećih digitalnih platformi i telekomunikacionih kompanija, čija je tržišna vrednost u protekloj godini ukupno iznosila preko 11 triliona dolara. Njihovi proizvodi i usluge utiču na većinu od 4,6 milijardi korisnika interneta na svetu.

Korisnicima platformi i telekomunikacionih usluga “nedostaju osnovne informacije o tome ko kontroliše njihov onlajn pristup i komunikaciju, kao i koje informacije se promovišu i prioritizuju”, dodaje se u saopštenju.

Najupečatljiviji rezultat rangiranja korporativne odgovornosti govori koliko su kompanije nespremne da obelodane način na koji oblikuju i moderiraju digitalne sadržaje, kako sprovode svoja pravila, kako prikupljaju i koriste naše podatke, te kako kreiraju i upotrebljavaju algoritme koji nam oblikuju svet, navodi Ejmi Brulet, direktorka istraživanja u organizaciji “Ranking Digital Rights”.

Peti godišnji indeks dopunjen je kompanijama Amazon i Alibaba, dok je metodologija proširena novim indikatorima koji ispituju stepen transparentnosti kompanije u korišćenju algoritama i ciljanog reklamiranja. Zajedno sa različitim ekspertima iz sveta, u pripremi ovogodišnjeg izveštaja učestvovali su Olivija Solis Viljaverde i Bojan Perkov iz SHARE Fondacije.

Rezultati RDR indeksa za 2020. godinu

Na ovogodišnjem RDR indeksu, Tviter je zauzeo prvo mesto među digitalnim platformama zahvaljujući velikom stepenu transparentnosti u primeni pravila koje se odnose na objavljeni sadržaj, kao i o zahtevima država za cenzuru. Usled svoje posvećenosti ljudskim prvima, španska “Telefónica“ zadržala je prvo mesto među svim ocenjivanim kompanijama, uključujući digitalne platforme.

Od svih kompanija zajedno, katarski telekom “Ooredoo” zauzeo je najniže mesto na indeksu u skladu sa politikom kompanije da ne obelodanjuje detalje svog upravljačkog procesa koji utiče na poštovanje ljudskih prava. Gigantska korporacija za elektronsku trgovinu, Amazon se nalazi na poslednjem mestu među digitalnim platformama, zahvaljujući niskim ocenama transparentnosti i odgovornosti u odnosu na prava svojih korisnika, te zbog uskraćivanja informacija o politikama zadržavanja podataka, rukovanju i bezbednosti informacija o korisnicima.

Od pokretanja rang liste globalnih tehno giganata 2015. raste broj kompanija koje aktivno unapređuju zaštitu prava i sloboda korisnika, dok je u odnosu na prethodnu godinu zabeležen pomak nabolje svih ocenjivanih kompanija – izuzev kompanija Google i AT&T, navodi se u saopštenju. Takav napredak primetan je čak i među najniže ocenjenim kompanijama čije se sedište nalazi u restriktivnim jurisdikcijama, poput Rusije, Južne Afrike, Kine i zemalja Bliskog istoka.

Detaljan izveštaj slobodno je dostupan na sajtu Ranking Digital Rights.

Povezani sadržaj

Digitalna prava na Balkanu: privatnost pacijenata na udaru

23. mart – 7. april 2020. Novi dvonedeljni izveštaj o povredama prava na internetu tokom vanrednog stanja proglašenog zbog pandemije, ukazuje da raste pritisak na slobodu govora. Zabeležene su i ozbiljne povrede privatnosti, kao i manipulacije u digitalnom okruženju. Za ovaj presek, izdvojeni su samo neki od upečatljivih incidenata u regionu poput hapšenja, pretnji, širenja […]

Internet atlas – alati za digitalnu pismenost

Autor: Andrej Petrovski, tehnički direktor SHARE Fondacije Izvor: https://labs.ripe.net/Members/andrej_petrovski/internet-atlas-tools-for-digital-literacy Na osnovu studija i istraživanja o digitalnom okruženju u Srbiji, njegovim pravnim i tehničkim odlikama, kao i navikama korisnika interneta, SHARE Fondacija će proizvesti alate i sadržaje sa ciljem da informišu i edukuju građane kako bi razumeli na koje načine infrastruktura interneta utiče na njihova digitalna prava. […]

Cyberama 2: Podaci cure

Cyberama je livestream serijal o aktuelnim temama iz oblasti društva, tehnologije i sajber-prostora. Zajedno sa gostima u studiju i zajednicom na četu, svake poslednje srede u mesecu analiziramo vesti, društvene fenomene i odgovaramo na pitanja relevantna za pojedinca i društvo u 21. veku. U drugoj epizodi ćemo proći kroz ceo proces curenja ličnih podataka u […]