Vesti

Predavanje Vladana Jolera: Forenzika eksploatacije

PROSTOR, Beogradska 11, Petrovaradin – Novi Sad, utorak 23.10. u 18h

Više informacija: https://www.facebook.com/events/529604957511591/

Predavanje Vladana Jolera koje će biti održano u utorak 23. oktobra od 18 časova u “Prostoru” (Beogradska 11, Petrovaradin – Novi Sad) vodi vas kroz rođenje, život i smrt jednog umreženog uređaja, baziranog na centralizovanom sistemu veštačke inteligencije – Amazon Eho.

Istraživači Vladan Joler i Kate Crawford sa njujorškog univerziteta NYU su svoje istraživanje nazvali “Anatomija jednog AI sistema”, ali podnaslov “Amazon Echo kao anatomska mapa ljudskog rada, podataka i planetarnih resursa” objašnjava opseg njihovog istraživanja. Ovaj specifični istraživačko – detektivsko – umetnički oblik delovanja obuhvata širok spektar različitih metodologija u kojima se prepliću sajber forenzičke metode, analiza i vizualizacija velikih količina podataka, kartografija, medijska teorija i filozofija.

Ogromna mapa, visoka dva i široka pet metara, traga za nevidljivim procesima koji se dešavaju tokom rođenja, života i smrti jednog od najsloženijih proizvoda današnjice: uređaja koje pokreće veštačka inteligencije kao što su- Amazon Echo ili Siri. Mali trenuci pogodnosti koje omogućavaju ovi uređaji zahtevaju ogromnu skrivenu planetarnu mrežu, izvlačenje neobnovljivih materijala, rada i podataka.

Vladan Joler je osnivač SHARE Fondacije i profesor na odseku za nove likovne medije Akademije umetnosti u Novom Sadu. Joler vodi SHARE Lab, istraživačku laboratoriju za proučavanje podataka usmerenu ka istraživanju različitih društvenih i tehničkih aspekata nevidljivih infrastruktura, algoritamske transparentnosti, eksploatacije rada i mnogih drugih fenomena nastalih razvojem i upotrebom savremenih tehnologija.

Program je realizovan u okviru projekta „Pokreni promenu, budi promena“ u saradnji sa Omladinskom prestonicom Evrope Novi Sad (OPENS 2019).

Povezani sadržaj

Tehnički napadi ponovo u fokusu povreda digitalnih prava

Tehnički napadi na onlajn sadržaje ponovo preuzimaju primat u monitoringu stanja digitalnih prava i sloboda. Od 15 slučajeva povreda digitalnih prava i sloboda koje je SHARE Fondacija zabeležila u periodu januar – mart 2018, bilo je 6 slučajeva u kojima je onemogućen pristup sadržaju ili je na druge načine ugrožena informaciona bezbednost. Trend porasta pokazuje […]

Podnete prekršajne prijave protiv Fejsbuka i Gugla

SHARE Fondacija je Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti podnela prekršajne prijave protiv Fejsbuka i Gugla zbog nepoštovanja obaveze da imenuju predstavnike u Srbiji za pitanja zaštite podataka o ličnosti. U maju ove godine, pre početka primene novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, SHARE Fondacija je poslala pisma na adrese 20 svetskih […]

Internet v. Deep web v. Dark web

Kao i fizički prostor, internet je pun korisnih, zanimljivih i informativnih sadržaja, ali i opasnosti koje vrebaju iz mraka. Ovo nejasno polje visokog rizika često se naizmenično opisuje kao duboka ili mračna mreža – deep web, dark net ili dark web. “Mračna” prostranstva interneta povezuju se u medijima i široj javnosti sa distribucijom droge, oružja […]