Vesti

Predavanje Vladana Jolera: Forenzika eksploatacije

PROSTOR, Beogradska 11, Petrovaradin – Novi Sad, utorak 23.10. u 18h

Više informacija: https://www.facebook.com/events/529604957511591/

Predavanje Vladana Jolera koje će biti održano u utorak 23. oktobra od 18 časova u “Prostoru” (Beogradska 11, Petrovaradin – Novi Sad) vodi vas kroz rođenje, život i smrt jednog umreženog uređaja, baziranog na centralizovanom sistemu veštačke inteligencije – Amazon Eho.

Istraživači Vladan Joler i Kate Crawford sa njujorškog univerziteta NYU su svoje istraživanje nazvali “Anatomija jednog AI sistema”, ali podnaslov “Amazon Echo kao anatomska mapa ljudskog rada, podataka i planetarnih resursa” objašnjava opseg njihovog istraživanja. Ovaj specifični istraživačko – detektivsko – umetnički oblik delovanja obuhvata širok spektar različitih metodologija u kojima se prepliću sajber forenzičke metode, analiza i vizualizacija velikih količina podataka, kartografija, medijska teorija i filozofija.

Ogromna mapa, visoka dva i široka pet metara, traga za nevidljivim procesima koji se dešavaju tokom rođenja, života i smrti jednog od najsloženijih proizvoda današnjice: uređaja koje pokreće veštačka inteligencije kao što su- Amazon Echo ili Siri. Mali trenuci pogodnosti koje omogućavaju ovi uređaji zahtevaju ogromnu skrivenu planetarnu mrežu, izvlačenje neobnovljivih materijala, rada i podataka.

Vladan Joler je osnivač SHARE Fondacije i profesor na odseku za nove likovne medije Akademije umetnosti u Novom Sadu. Joler vodi SHARE Lab, istraživačku laboratoriju za proučavanje podataka usmerenu ka istraživanju različitih društvenih i tehničkih aspekata nevidljivih infrastruktura, algoritamske transparentnosti, eksploatacije rada i mnogih drugih fenomena nastalih razvojem i upotrebom savremenih tehnologija.

Program je realizovan u okviru projekta „Pokreni promenu, budi promena“ u saradnji sa Omladinskom prestonicom Evrope Novi Sad (OPENS 2019).

Povezani sadržaj

Monitoring digitalnih prava za šestomesečni period obeležilo algoritamsko blokiranje sadržaja

U periodu od aprila do septembra 2019. godine, SHARE Fondacija zabeležila je 54 slučajeva povreda digitalnih prava u Srbiji. Kategorija u kojoj su digitalna prava ubedljivo najviše kršena jeste kategorija pritisaka zbog izražavanja i aktivnosti na internetu, što prati trend iz prethodnog perioda monitoringa. Budući da se bližimo godini u kojoj će se održati parlamentarni […]

ChatGPT: Intervju sa robotom

“Ovaj tekst nisam napisao/la ja, već ChatGPT” – već mesecima se ova napomena ponavlja u medijskim izveštajima o najnovijem proizvodu kompanije OpenAI, čiji je prototip pušten u svet 30. novembra prošle godine. Novinari, tviteraši, istraživači i teoretičari zavera svakodnevno zasipaju četbota pitanjima i zadacima, da provere da li komunikacija s njim stvarno tako savršeno liči […]

Kako nestati sa interneta, 1. deo – Pravo na zaborav

Pravo na zaborav je pravo svakoga da traži od onoga ko upravlja njegovim informacijama brisanje podataka o ličnosti koji se odnose na njega pod određenim uslovima i bez odlaganja. Prvi slučaj prava na zaborav ustanovljen je presudom Suda pravde Evropske unije 2014. godine. Danas je pravo na zaborav, odnosno pravo na brisanje podataka mogućnost predviđena Opštom uredbom […]