Vesti

Objavljen vodič za poštenije internet oglašavanje

Sa menjanjem komunikacije u digitalnom okruženju menjale su se i metode plasiranja komercijalnog sadržaja, što je posledično dovelo do novih vrsta komercijalnih poruka koje zakonodavstvo, kao što je to obično slučaj sa tehnologijom, ne uspeva da isprati.

Vodiču za unapređenje praksi oglašavanja na internetu (izdavač: Fondacija za otvoreno društvo, Srbija) stručnjaci SHARE Fondacije Nevena Krivokapić, Bojan Perkov i Dunja Tasić ukazuju na dobre prakse oglašavanja putem interneta i pružaju osnovne preporuke za transparentnije i poštenije oglašavanje u digitalnom okruženju. Pored pregleda domaće regulative u pogledu oglašavanja na internetu, vodič pruža praktične savete kako označiti komercijalni sadržaj u skladu sa zakonom i etičkim postupanjem, kao i smernice za poštenije onlajn oglašavanje po uzoru na međunarodne standarde (britanski Internet advertajzing biro i američka Federalna trgovinska komisija).

Danas brojne proizvode i usluge na društvenim mrežama reklamiraju korisnici koji su se svojom ulogom i sadržajem istakli u zajednici, pa su prepoznati kao influenseri. Međutim, postavlja se pitanje koliko su pratioci obavešteni i svesni da su pojedince objave njihovih omiljenih influensera zapravo reklame koje nisu obeležene kao takve. Sa druge strane, uticaj influensera na donošenje odluka potrošača nije zanemarljiv, što se posebno videlo na primeru Fyre festivala, propalog luksuznog muzičkog festivala, koji su upravo promovisale poznate manekenke sa velikim brojem pratilaca.

Vodič na kraju daje preporuke za unapređenje internet oglašavanja koje su usmerene na nadležne državne organe, industriju i marketing zajednicu, ali i građane kao kranje korisnike i potrošače:

  • Podsticati dalji razvoj samoregulacije i tela koja se bave ovom temom,
  • Rad na edukaciji prenosilaca poruka i oglašivača, 
  • Rad na edukaciji i podizanju svesti kod građana,
  • Uspostavljanje pravedne tržišne utakmice efikasnim sankcionisanjem onih koji sa jasnom namerom i kontinuirano krše zakone.

Povezani sadržaj

Tehnološke kompanije u post-korona svetu

“Postepeno, a onda odjednom,” odgovorio je Hemingvejev lik u romanu Sunce se ponovo rađa na pitanje kako je bankrotirao. Ovo dobro opisuje i pandemiju koja nas je zadesila, naizgled, odjednom. Pre dvanaest godina, naučnici sa Univerziteta u Hong Kongu napisali su u jednom radu da je rezervoar SARS-Cov virusa u životinjskom svetu “vremenska bomba” koja svakog časa može da […]

Cyberama 2: Podaci cure

Cyberama je livestream serijal o aktuelnim temama iz oblasti društva, tehnologije i sajber-prostora. Zajedno sa gostima u studiju i zajednicom na četu, svake poslednje srede u mesecu analiziramo vesti, društvene fenomene i odgovaramo na pitanja relevantna za pojedinca i društvo u 21. veku. U drugoj epizodi ćemo proći kroz ceo proces curenja ličnih podataka u […]

Opomena Batutu zbog bezbednosnog incidenta sa ličnim podacima građana

Institut Batut dobio je opomenu zbog niza propusta u upravljanju Informacionim sistemom Covid-19, utvrđenih tokom nadzora Poverenika za zaštitu podataka nakon bezbednosnog incidenta sredinom aprila. Kao rukovalac posebno osetljivih podataka o zdravlju građana, Batut nije ispunio obaveze predviđene Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti pre uspostavljanja sistema, dok neke od ovih obaveza nisu do kraja […]