Vesti

Objavljen vodič za poštenije internet oglašavanje

Sa menjanjem komunikacije u digitalnom okruženju menjale su se i metode plasiranja komercijalnog sadržaja, što je posledično dovelo do novih vrsta komercijalnih poruka koje zakonodavstvo, kao što je to obično slučaj sa tehnologijom, ne uspeva da isprati.

Vodiču za unapređenje praksi oglašavanja na internetu (izdavač: Fondacija za otvoreno društvo, Srbija) stručnjaci SHARE Fondacije Nevena Krivokapić, Bojan Perkov i Dunja Tasić ukazuju na dobre prakse oglašavanja putem interneta i pružaju osnovne preporuke za transparentnije i poštenije oglašavanje u digitalnom okruženju. Pored pregleda domaće regulative u pogledu oglašavanja na internetu, vodič pruža praktične savete kako označiti komercijalni sadržaj u skladu sa zakonom i etičkim postupanjem, kao i smernice za poštenije onlajn oglašavanje po uzoru na međunarodne standarde (britanski Internet advertajzing biro i američka Federalna trgovinska komisija).

Danas brojne proizvode i usluge na društvenim mrežama reklamiraju korisnici koji su se svojom ulogom i sadržajem istakli u zajednici, pa su prepoznati kao influenseri. Međutim, postavlja se pitanje koliko su pratioci obavešteni i svesni da su pojedince objave njihovih omiljenih influensera zapravo reklame koje nisu obeležene kao takve. Sa druge strane, uticaj influensera na donošenje odluka potrošača nije zanemarljiv, što se posebno videlo na primeru Fyre festivala, propalog luksuznog muzičkog festivala, koji su upravo promovisale poznate manekenke sa velikim brojem pratilaca.

Vodič na kraju daje preporuke za unapređenje internet oglašavanja koje su usmerene na nadležne državne organe, industriju i marketing zajednicu, ali i građane kao kranje korisnike i potrošače:

  • Podsticati dalji razvoj samoregulacije i tela koja se bave ovom temom,
  • Rad na edukaciji prenosilaca poruka i oglašivača, 
  • Rad na edukaciji i podizanju svesti kod građana,
  • Uspostavljanje pravedne tržišne utakmice efikasnim sankcionisanjem onih koji sa jasnom namerom i kontinuirano krše zakone.

Povezani sadržaj

MUP do daljeg da obustavi uvođenje sistema za pametan video nadzor

EDIT (26. novembar 2019, 11:18h): Nakon objavljivanja ovog teksta, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti objavio je mišljenje o MUP-ovoj proceni uticaja za sistem pametnog video nadzora u Beogradu. Poverenik je u mišljenju utvrdio da procena uticaja nije urađena u skladu sa relevantnim odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Mišljenje je […]

Usluge interneta u doba pandemije

SHARE Fondacija poziva domaće provajdere da obezbede dostupnu vezu svim korisnicima, bez obzira da li su izmirili račune u vreme vanrednog stanja: Internet je sastavni deo kritične infrastrukture i u Srbiji * RIPE NCC apelovao da se internet i hosting usluge bezuslovno pružaju svima  Usled vanrednog stanja i mera fizičkog distanciranja, ogroman deo našeg svakodnevnog […]

Letnja škola: Izazovi regulisanja digitalnog okruženja

Treća letnja škola digitalnih prava održana je od 25. do 31. avgusta u Perastu, tokom koje se okupilo više od 40 novinara, aktivista i stručnjaka za veštačku inteligenciju, medije, ljudska prava, nadzor i digitalne politike.Tokom petodnevnih predavanja i radionica, razmatrana su i analizirana brojna pitanja u vezi sa regulisanjem digitalnog okruženja. Posebna pažnja posvećena je […]