Bilten

Prolećno čišćenje: Cyber intima, mejl alijasi i pravo na zaborav

Cyber intima

Svakog dana, intimni trenuci mnogih su snimljeni telefonima. Najčešće su to slike i video materijali seksualnog sadržaja koji onda bez njihove dozvole završe onlajn i kruže internetom. Šta je tačno ‘zloupotreba intimnih snimaka bez pristanka’, tj. ‘zlostavljanje posredstvom vizuelnog sadržaja’, i šta preduzeti ako neko deli vaše intimne snimke ili fotografije?

Pogledajte alat → Cyber intima

Sačuvajte identitet

Koliko puta ste ostavili mejl adresu na raznim sajtovima za stvari koje ste hteli samo da isprobate? Mejl alijasi kao generisane mejl adrese služe da vam zaštite pravi mejl od spama, curenja podataka i drugih rizika na internetu.

Kako funkcionišu alijasi i primeri servisa → SHARE Fondacija

Pravo na zaborav

Serijal tekstova ‘Kako nestati sa interneta’ počinjemo pravom na zaborav, koje bi trebalo da omogući građanima da zahtevaju od pretraživača poput Gugla da uklone linkove ka informacijama o njima koje su neistinite, nevažne, intruzivne, prikupljene bez pristanka i sl.

Više o ovom pravu u našem novom tekstu → SHARE Fondacija

PLUS:

Ispovesti devojaka čiji su intimni snimci objavljeni na internetu → BIRN Srbija

Usvojene Smernice za etičku upotrebu veštačke inteligencije → Vlada Republike Srbije

Konferencija: Zaštita podataka u gejmingu → Serbian Gaming Association

Rečnik “mračnih obrazaca” → Thomas Mildner

Podkast: Zašto se moramo odupreti veštačkoj inteligenciji → Tech Won’t Save Us

PRIJAVITE SE NA SHARE BILTEN

Povezani sadržaj

SHARE Bilten: Monitoring izveštaj, treninzi za novinare, revenge porn…

Zaštita podataka i mediji – besplatni treninzi SHARE Fondacija u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji organizuje online trening iz oblasti zaštite podataka o ličnosti za novinare i medijske organizacije širom Srbije, a njihov cilj  je da se unapredi poštovanje zaštite podataka građana i pomogne medijima da implementiraju propise, standarde i dobre prakse.  Planirane termine […]

SHARE Bilten: Digitalna prava u Srbiji, zaštita izvora i internet navike

Šestomesečni pregled stanja digitalnih prava U periodu od oktobra 2021. do marta 2022. koji je obuhvaćen novim presekom stanja digitalnih prava i sloboda u Srbiji zabeleženo je i obrađeno ukupno 62 incidenta. Nastavljen je trend slučajeva ugrožavanja sigurnosti kroz preteće sadržaje, dok su računarske prevare kroz fišing i lažne profile na društvenim mrežama takođe bile […]