Vesti

Letnja škola digitalnih prava: kuda nas vodi AI

Druga Letnja škola digitalnih prava održana je od 23. do 29. jula u Perastu, sa više od 50 učesnika i predavača koji su se okupili kako bi razmenili i stekli znanja o aktuelnim pitanjima na raskršću društva, tehnologije i ljudskih prava. Letnju školu digitalnih prava organizuje SHARE Fondacija u saradnji sa evropskom koalicijom za digitalna prava EDRi i Fondom za digitalne slobode (DFF)

Centralna tema škole bila je veštačka inteligencija, imajući u vidu velike društvene izazove u kontekstu upotrebe biometrijskog nadzora javnih prostora, kontrole granica i migracija ili manipulativnih generisanih sadržaja. Polaznici su takođe imali prilike da saznaju više o praktičnim aspektima istraživanja pojava poput mreža za deljenje intimnih sadržaja i propagandnih internet kampanja.

Neka od značajnih pitanja koja su otvorena tokom diskusija obuhvatala su ekološku održivost digitalnih infrastruktura, za kojima se očekuje još veća potreba zbog ekspanzije veštačke inteligencije, zatim korišćenje naprednih softvera (npr. Pegasus) za špijunažu telefona novinara, kao i održavanje balansa između slobode izražavanja i privatnosti u svetlu važećih i budućih propisa. Takođe, ekspertski panel je u ambijentu Starog austrijskog zatvora u Kotoru razmotrio perspektive digitalnih politika i evropskih integracija na Zapadnom Balkanu.

Tokom trajanja škole, u Perastu je otvorena izložba “Zamislite Boku” Andrije Kovača koja, zamagljujući linije između činjenica i fikcije, donosi zanimljivu kolekciju AI generisanih fotografija koje istražuju zamislivu, alternativnu istoriju Boke Kotorske 70-ih i 80-ih godina prošlog veka – njen narod, mesta, običaje i tradicije. 

Hvala svim učesnicima, predavačima i gostima na uzbudljivoj nedelji koju smo proveli zajedno, a ostale pozivamo da prate naš sajt i društvene mreže i prijave se sledeće godine! 

Zahvalnost za podršku letnjoj školi dugujemo i Gieskes-Strijbis FonduFondaciji za otvoreno društvo Zapadni Balkan, a letnja škola je podržana i core grantom regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan koji implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Severna Makedonija i Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo spoljnih poslova Kraljevine Norveške.

Povezani sadržaj

Twitter imenuje predstavnika u Srbiji

Nešto više od mesec dana pre početka primene novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, SHARE Fondacija je dobila pismo od kompanije Twitter. U pismu se navodi da je Twitter započeo proces imenovanja predstavnika u Srbiji koji će, u skladu sa novim zakonom, biti zadužen da komunicira sa Poverenikom za zaštitu podataka o ličnosti. Takođe, predstavnik će biti […]

Najnovija dostignuća za jaku autentifikaciju bez lozinke

Korporativni i lični podaci sve više se pohranjuju na distribuiranim klaud platformama zbog ubrzane digitalne transformacije koja je zahvatila sve industrije i sektore, kao i zbog povećanog usvajanja tehnologija zasnovanih na klaudu i hibridnih radnih normi. Tako brojne aplikacije, organizacije, ljudi, uređaji itd. imaju pristup ovim podacima. Tradicionalne bezbednosne mere više nisu dovoljne da zaštitimo […]

Prvi AI Master Class u Srbiji: prijavite se za stipendije

Institut za veštačku inteligenciju Srbije i Fakultet organizacionih nauka ove jeseni u Novom Sadu i Beogradu organizuju prvi sveobuhvatni edukativni program (Master Class) o pravnim i etičkim izazovima regulisanja veštačke inteligencije.  Prijave su otvorene na zvaničnom sajtu programa, a organizatori su obezbedili stipendije za predstavnike civilnog društva, medija, naučno-istraživačke zajednice i drugih srodnih sektora. Kandidati za […]