Vesti

IPM 2022: Značajan napredak lokalnih medija

Da li čitaoci znaju šta se na sajtovima medija u Srbiji dešava sa ličnim podacima? Da li mediji prate naše ponašanje na internetu preko kolačića da bi unovčili svaki naš klik, kršeći zakonske i etičke norme za zaštitu privatnosti? Koji mediji nas pošteno informišu o obradi ličnih podataka na sajtu, a koji nas lišavaju svake kontrole?

Odgovore na ova i mnoga druga pitanja pretočili smo u bodove za Indeks privatnosti u medijima – IPM, kako bismo napravili merljivu skalu zaštite prava građana na privatnost i pratili napredak (ili nazadovanje) pojedinih sajtova. Prvo IPM rangiranje predstavljeno je prošlog septembra, a sudeći po novim rezultatima – došlo je do dramatičnog zaokreta. Vođstvo su preuzeli lokalni mediji pre svega zahvaljujući promeni u jasnom i poštenom informisanju posetilaca sajta o obradi njihovih ličnih podataka.

Vrh rang-liste sada izgleda ovako:

● Kruševac Press
● Moj Bečej
● Magločistač
● Jugpress
● BizLife
● Ozon Press

Takođe smo pripremili digitalne pečate kvaliteta za medije koji su se po broju osvojenih poena posebno istakli u određenim segmentima istraživanja, kao što su najbolje ocenjene mobilne aplikacije ili najbezbedniji tehnički parametri sajtova.

Značajnih promena je bilo i na dnu liste: najveći pad zabeležen je u primeni intruzivnih tehničkih alata za praćenje ponašanja korisnika na internetu i preprodaju prikupljenih podataka.

Za prvobitni Indeks odabrano je 50 sajtova informativnih medija u Srbiji, ali je jedan ispao iz trke jer je medij u međuvremenu ugašen. Na IPM portalu mogu se porediti novi rezultati sa rangiranjem iz prošle godine, a tu su i detalji o bodovanju i analize svakog medija, uz metodologiju i preporuke medijima. Istraživačima i stručnoj zajednici dostupni su i sirovi podaci analize.

SHARE Fondacija pruža stručnu podršku medijima koji nastoje da usklade svoje poslovanje sa pravnim i etičkim obavezama prema svojim čitaocima. Građanima i građanskim organizacijama smo na raspolaganju za dodatne informacije o zaštiti privatnosti na internetu – javite nam se na mejl [email protected].

Povezani sadržaj

RDR Indeks 2020: Digitalni giganti i poštovanje ljudskih prava

Uprkos primetnom napretku najmoćnijih digitalnih platformi u poštovanju privatnosti i slobode govora i informisanja, globalni internet je još uvek suočen sa sistemskom krizom transparentnosti i odgovornosti, zaključak je novog izveštaja organizacije “Ranking Digital Rights” za indeks korporativne odgovornosti prema digitalnim pravima u 2020. godini. Objavljen u sredu 24. februara, RDR Indeks ocenjuje rad i politike 26 […]

Počela primena novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti

Novi Zakon o zaštiti podataka o ličnosti počeo je da se primenjuje 9 meseci nakon što je stupio na snagu. Posle šestogodišnjeg procesa izrade i donošenja zakona, koji prevashodno treba da prilagodi domaći pravni okvir savremenim tehnološkim izazovima po privatnost građana, ali i da uskladi domaće standarde sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR), Srbija je […]

Osnaživanje pojedinaca za poboljšanu zaštitu identiteta

Iako može da se čini da je sajber bezbednost prvenstveno pitanje tehnologije, ona se u stvari vrti oko ljudi, jer ljudi su ti koji igraju ključnu ulogu. Naime, oni mogu nenamerno da kompromituju osetljive informacije i sisteme kroz taktičke greške ili greške socijalnog inženjeringa, što naglašava potrebu da se pojedinci osnaže odgovarajućim tehnologijama i obukama […]