Vesti

IPM 2022: Značajan napredak lokalnih medija

Da li čitaoci znaju šta se na sajtovima medija u Srbiji dešava sa ličnim podacima? Da li mediji prate naše ponašanje na internetu preko kolačića da bi unovčili svaki naš klik, kršeći zakonske i etičke norme za zaštitu privatnosti? Koji mediji nas pošteno informišu o obradi ličnih podataka na sajtu, a koji nas lišavaju svake kontrole?

Odgovore na ova i mnoga druga pitanja pretočili smo u bodove za Indeks privatnosti u medijima – IPM, kako bismo napravili merljivu skalu zaštite prava građana na privatnost i pratili napredak (ili nazadovanje) pojedinih sajtova. Prvo IPM rangiranje predstavljeno je prošlog septembra, a sudeći po novim rezultatima – došlo je do dramatičnog zaokreta. Vođstvo su preuzeli lokalni mediji pre svega zahvaljujući promeni u jasnom i poštenom informisanju posetilaca sajta o obradi njihovih ličnih podataka.

Vrh rang-liste sada izgleda ovako:

● Kruševac Press
● Moj Bečej
● Magločistač
● Jugpress
● BizLife
● Ozon Press

Takođe smo pripremili digitalne pečate kvaliteta za medije koji su se po broju osvojenih poena posebno istakli u određenim segmentima istraživanja, kao što su najbolje ocenjene mobilne aplikacije ili najbezbedniji tehnički parametri sajtova.

Značajnih promena je bilo i na dnu liste: najveći pad zabeležen je u primeni intruzivnih tehničkih alata za praćenje ponašanja korisnika na internetu i preprodaju prikupljenih podataka.

Za prvobitni Indeks odabrano je 50 sajtova informativnih medija u Srbiji, ali je jedan ispao iz trke jer je medij u međuvremenu ugašen. Na IPM portalu mogu se porediti novi rezultati sa rangiranjem iz prošle godine, a tu su i detalji o bodovanju i analize svakog medija, uz metodologiju i preporuke medijima. Istraživačima i stručnoj zajednici dostupni su i sirovi podaci analize.

SHARE Fondacija pruža stručnu podršku medijima koji nastoje da usklade svoje poslovanje sa pravnim i etičkim obavezama prema svojim čitaocima. Građanima i građanskim organizacijama smo na raspolaganju za dodatne informacije o zaštiti privatnosti na internetu – javite nam se na mejl [email protected].

Povezani sadržaj

Druga runda bitke protiv masovnog biometrijskog nadzora

Sporan Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povučen je iz procedure u ponedeljak, 26. decembra. Odluka o povlačenju usledila je nakon dve održane sesije javne rasprave, koja je prvobitno otvorena na tri sedmice, a zatim produžena po zahtevu građanskih organizacija. Vlada je ujedno najavila “široke konsultacije” u daljem radu na nacrtu ovog propisa, sa ciljem “da se razjasne […]

Zahtev za zabranu biometrijskog nadzora u proceduri Evropskog parlamenta

Građani Evropske unije od srede 17. februara potpisuju peticiju za zabranu masovnog biometrijskog nadzora u nameri da, sa milion potpisa, prinude Evropski parlament da uvrsti ovaj zahtev u svoju agendu. U vreme kada EU priprema zakone o veštačkoj inteligenciji, više desetina organizacija građanskog društva, brojni aktivisti i eksperti pozvali su građane zemalja članica da iskoriste […]

Monitoring izveštaj decembar 2020 – mart 2021: Udar na enkripciju

Mada su naši istraživači tokom protekla četiri meseca zabeležili manji broj slučajeva kršenja ljudskih prava u onlajn sferi Srbije, u poređenju sa istim periodom prošle godine, masovnost onlajn nasilja nad ženama u jednom, očigledno dugotrajnom incidentu, nesumnjivo će izdvojiti ovaj kvartal u monitoringu prava i sloboda. S druge strane, posebno zabrinjava spremnost vlasti i pravosuđa […]