Vesti

Druga runda bitke protiv masovnog biometrijskog nadzora

Sporan Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povučen je iz procedure u ponedeljak, 26. decembra. Odluka o povlačenju usledila je nakon dve održane sesije javne rasprave, koja je prvobitno otvorena na tri sedmice, a zatim produžena po zahtevu građanskih organizacija.

Vlada je ujedno najavila “široke konsultacije” u daljem radu na nacrtu ovog propisa, sa ciljem “da se razjasne sve nedoumice u javnosti i da svako razume intenciju zakona koji je od posebne važnosti za bezbednost svih građana Republike Srbije.”

Za nešto više od godinu dana, ovo je drugi pokušaj reforme jedne od ključnih oblasti regulative od kog se odustalo tokom javne rasprave. Za razliku od prvog, rad na drugom Nacrtu tekao je paralelno sa serijom konsultativnih sastanaka sa stručnom zajednicom. Međutim, i stručna i šira javnost osporili su niz predloženih odredbi kojima se uređuju ovlašćenja policije i nadležnog ministra.

Kao organizacija posvećena digitalnim pravima i slobodama, SHARE Fondacija se fokusirala na one članove Nacrta koji se bave masovnom, neselektivnom obradom biometrijskih podataka građana kroz sistem pametnog video-nadzora. Ostajemo pri stavu da je neselektivni biometrijski nadzor javnih prostora suprotan Ustavu Srbije i međunarodnim konvencijama o pravima i slobodama građana.

SHARE Fondacija zagovara uvođenje moratorijuma na korišćenje intruzivnih tehnologija koje podrazumevaju masovnu, neselektivnu obradu najosetljivijih ličnih podataka građana. Od prvih najava nabavke sistema za pametni nadzor kineske kompanije Huavej, upozoravamo javnost i nadležne da za takve mere ne postoji uporište u Ustavu i zakonima Srbije, te da bi njegova upotreba grubo narušila principe neophodnosti i srazmernosti, ugrađene u nacionalnu i međunarodnu regulativu policijskih ovlašćenja.

Zahvaljujemo se aktivistima, saradnicima i svim partnerskim organizacijama s kojima smo zajedno izborili ovu pobedu. 

Korisni linkovi:

Povezani sadržaj

Manji broj povreda digitalnih prava, pritisci konstantni

23. april – 7. maj 2020. Novi dvonedeljni izveštaj o stanju digitalnih prava u vreme vanrednog stanja beleži pad broja slučajeva. Ipak, nastavljaju se pritisci zbog izražavanja i aktivnosti na internetu – pretnje, uvrede, kao i verbalni napadi na novinare koji su, kao i u prethodnim izveštajima, česta meta. Provladin tabloid i istraživački “izdajnici” U […]

Izbori 2023. na informativnoj margini: Analiza onlajn medija

Samo 17% centralnog sadržaja najuticajnijih onlajn medija tokom izborne kampanje 2023. bilo je posvećeno izborima, jedan je od nalaza analize 15 najposećenijih medijskih portala koju je SHARE Fondacija sprovela u periodu od 1. novembra do 17. decembra. Sport, zabava, crna hronika i ratovi u inostranstvu upadljivo su dominirali nad predizbornim temama i uopšte aktuelnim, društvenim i političkim […]

Pristup bez transparentnosti – praksa zadržavanja podataka u 2018.

U odnosu na prethodne godine, nemamo više jasnu informaciju o direktnim pristupima zadržanim podacima o komunikacijama građana Srbije koje ostvaruju policija i službe bezbednosti. Informacije kojima smo raspologali ukazivale su da je bazama zadržanih podataka, koje skladište operatori telefonije i interneta, direktno pristupano više stotina hiljada puta. Pojam “zadržani podaci” u oblasti elektronskih komunikacija odnosi […]