Vesti

Druga runda bitke protiv masovnog biometrijskog nadzora

Sporan Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povučen je iz procedure u ponedeljak, 26. decembra. Odluka o povlačenju usledila je nakon dve održane sesije javne rasprave, koja je prvobitno otvorena na tri sedmice, a zatim produžena po zahtevu građanskih organizacija.

Vlada je ujedno najavila “široke konsultacije” u daljem radu na nacrtu ovog propisa, sa ciljem “da se razjasne sve nedoumice u javnosti i da svako razume intenciju zakona koji je od posebne važnosti za bezbednost svih građana Republike Srbije.”

Za nešto više od godinu dana, ovo je drugi pokušaj reforme jedne od ključnih oblasti regulative od kog se odustalo tokom javne rasprave. Za razliku od prvog, rad na drugom Nacrtu tekao je paralelno sa serijom konsultativnih sastanaka sa stručnom zajednicom. Međutim, i stručna i šira javnost osporili su niz predloženih odredbi kojima se uređuju ovlašćenja policije i nadležnog ministra.

Kao organizacija posvećena digitalnim pravima i slobodama, SHARE Fondacija se fokusirala na one članove Nacrta koji se bave masovnom, neselektivnom obradom biometrijskih podataka građana kroz sistem pametnog video-nadzora. Ostajemo pri stavu da je neselektivni biometrijski nadzor javnih prostora suprotan Ustavu Srbije i međunarodnim konvencijama o pravima i slobodama građana.

SHARE Fondacija zagovara uvođenje moratorijuma na korišćenje intruzivnih tehnologija koje podrazumevaju masovnu, neselektivnu obradu najosetljivijih ličnih podataka građana. Od prvih najava nabavke sistema za pametni nadzor kineske kompanije Huavej, upozoravamo javnost i nadležne da za takve mere ne postoji uporište u Ustavu i zakonima Srbije, te da bi njegova upotreba grubo narušila principe neophodnosti i srazmernosti, ugrađene u nacionalnu i međunarodnu regulativu policijskih ovlašćenja.

Zahvaljujemo se aktivistima, saradnicima i svim partnerskim organizacijama s kojima smo zajedno izborili ovu pobedu. 

Korisni linkovi:

Povezani sadržaj

Globalni poziv: Zabraniti biometrijski nadzor

Organizacije civilnog društva zahtevaju potpunu zabranu javnog i privatnog biometrijskog nadzora Više od 170 organizacija širom sveta, među kojima je i SHARE Fondacija, pozvalo je na zabranu upotrebe prepoznavanja lica i biometrijskog prepoznavanja koje omogućava masovni i diskriminišući nadzor. Organizacije civilnog društva, aktivisti, istraživači i IT stručnjaci zahtevaju zakonske zabrane upotrebe alata na javnim površinama, bilo od strane […]

Menadžeri lozinki: ne smišljaj, generiši

Koliko puta ste se mučili da smislite lozinku koja će ispuniti sve uslove – mala i velika slova, brojevi, specijalni znakovi, dužina najmanje 10 karaktera? Gde čuvate sve lozinke i da li za svaki nalog smišljate posebnu? Lozinke spadaju među naše najosetljivije podatke, ali se mahom ne odnosimo tako prema njima. Jedan probijeni nalog dovoljan […]

Akt o digitalnim uslugama ili kako do sigurnijeg digitalnog okruženja

Usvajanjem Akta o digitalnim uslugama (Digital Service Act – DSA) 23. aprila 2022. godine, Evropska unija (EU) je napravila značajan iskorak u pravcu izgradnje jedinstvenog modela upravljanja digitalnim okruženjem. Novi normativni okvir odnosi se na sve digitalne posrednike čije su usluge dostupne na prostoru EU, a posebno na veoma velike platforme (npr. Instagram) i veoma velike onlajn […]