Vesti

BIRN i SHARE udružuju snage u borbi protiv povreda digitalnih sloboda

U južnoj i istočnoj Evropi, gde kampanje širenja dezinformacija u onlajn prostoru i sveprisutan pad nivoa digitalne bezbednosti sve više ugrožavaju garantovane slobode, BIRN mreža će u partnerstvu sa SHARE Fondacijom vršiti monitoring digitalnih pretnji i trendova, podizati svest o povredama digitalnih sloboda i davati preporuka za sprovođenje politika.

Organizacije će identifikovati glavne aktere uključene u širenje dezinformacije i propagande uspostavljanjem digitalne monitoring baze. Baza podataka će opisivati stanje digitalnih prava u ciljnim zemljama dokumentujući slučajeve kršenja digitalnih prava i sloboda, sa opisima slučajeva i navođenjem odgovarajućih izvora.

Projekat, podržan od strane Civitatesa, će pratiti kršenje digitalnih sloboda u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Mađarskoj, Severnoj Makedoniji, Rumuniji i Srbiji.

Baza podataka će biti deo BIRN deska istraživačkih resursa (BIRD), nove resursne platforme za istraživačke novinare čije se lansiranje očekuje ove jeseni. Interaktivna baza podataka će omogućiti široj javnosti pristup podacima prikupljenim tokom monitoringa.

Stručna podrška SHARE Fondacije rezultiraće izradom detaljne metodologije i smernica za monitoring kršenja digitalnih prava i sloboda, kao i obukom za monitore da uspešno prikupljaju podatke i unose ih u novoformiranu bazu podataka. Trodnevni trening za monitore održaće se u drugoj polovini jula u Perastu, u Crnoj Gori.

Paralelno, novinari BIRN-a će proizvesti i objaviti pet istraživačkih priča u vezi sa ovom temom. Na osnovu aktivnosti monitoringa, biće pripremljen jedinstveni međuregionalni izveštaj koji će biti predstavljen na završnom događaju.

Baza podataka će pružiti podatke za periodične izveštaje o stanju digitalnih prava i sloboda u ciljanim zemljama. U pogledu rezultata, međuregionalni izveštaj će spojiti podatke prikupljenje iz regiona, kako bi se javnost upoznala s trendovima kršenja digitalnih sloboda.

Kontinuirano praćenje i izveštavanje o digitalnim pretnjama će doprineti širim naporima BIRN-a da promoviše istinito i nepristrasno informisanje. To će ojačati kapacitete i veštine novinara mreže, kao i pomoći otkrivanje i suzbijanje pretnji s kojima se redovno suočavaju novinari i drugi angažovani pojedinci.

Povezani sadržaj

Pandemija vs. Infodemija: vreme u kom je važno kritički promišljati

Pojam “dezinformacija” ukazuje na netačne informacije koje se zlonamerno šire. Sličan je pojmu “misinformacija” kod koga nedostaje element zle namere,  jer se smatra da je osoba koja ovakve informacije prenosi u nekoj vrsti zablude. Da li u širenju različitih teorija zavere leži zla namera ili zabluda, teško je utvrditi. Ipak, tekuće vanredno stanje i poziv da svi ostanemo kod kuće pripomoglo […]

Otvoreno pismo: Fejsbukovi planovi za end-to-end bezbednost

4. oktobar 2019. Dragi gospodine Zakerberg, Organizacije potpisane ispod vam pišu kako bi vas podstakle da nastavite da povećavate end-to-end bezbednost komunikacije na Fejsbukovim servisima za razmenu poruka. Videli smo zahteve vlada SAD, Ujedinjenog Kraljevstva i Australije, koje traže od vas da obustavite ove planove “dok Fejsbuk ne bude mogao da garantuje da pojačana privatnost ne […]

Novi oblici oglašavanja na internetu – mogu li se influenseri uvesti u zakonske okvire?

Listajući sadržaje na Instagramu, naišli ste na fotografiju omiljene glumice koja koristi novu hidratantnu kremu poznatog brenda. Da li biste takav sadržaj okarakterisali kao reklamu za kremu? Komercijalne poruke i oglašavanje postali su neizostavan deo društvenih mreža i drugih onlajn platformi na kojima korisnici provode sate svakog dana. Posledično, kreira se veliki broj onlajn sadržaja […]