Vesti

Skupština da povuče sporni uslov za izbor novog Poverenika

Organizacije civilnog društva pozivaju Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine da iz poziva poslaničkim grupama za predlaganje kandidata za izbora novog Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti povuče uslov koji nije predviđen zakonom, a odnosi se na obavezu da kandidat u trenutku predlaganja za funkciju Poverenika nije zaposlen u drugom državnom organu.

Ovaj uslov je eliminišući faktor za sve kandidate koji trenutno rade u državnim organima, uključujući i Službu Poverenika, a u suprotnosti sa svrhom člana 30 Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja u kome se navodi da osoba koja bude izabrana za Poverenika ne može da nastavi sa radom u drugom državnom organu.

Organizacije potpisnice ovog saopštenja ukazuju i na to da je nadležni odbor Narodne skupštine pokrenuo postupak za izbor novog Poverenika skoro šest meseci nakon isteka mandata Rodoljubu Šabiću, tako što je ostavio samo pet radnih dana za dostavljanje predloga i poziv uputio samo poslaničkim grupama, ali ne i zainteresovanoj javnosti.

Ukoliko novi Poverenik bude izabran u ovakvom postupku, biće narušen legalitet, kao i legitimitet ovog nezavisnog državnog organa i dodatno urušen demokratski sistem u Srbiji.

Organizacije pozivaju Odbor za kulturu i informisanje da prihvati predloge kriterijuma transparentnosti, otvorenosti i integriteta procesa izbora novog poverenika koji je Narodnoj skupštini još u novembru dostavilo više od 80 organizacija civilnog društva, medija, predstavnika poslovne, stručne i naučne zajednice. Time bi se javnosti omogućilo da bude adekvatno informisana i uključena u proces izbora novog Poverenika.


Potpisnici ovog saopštenja su Beogradski centar za bezbednosnu politikuCRTAKomitet pravnika za ljudska prava – YUCOMPartneri za demokratske promene Srbija,SHARE fondacijaTransparentnost Srbija i Fondacija za otvoreno društvo Srbija.

Povezani sadržaj

Novi ekstraktivizam: izložba o mašinama, eksploataciji ljudi i prirode

Izložba doktorskih umetničkih projekata Vladana Jolera i Stevana Kojića koji kritički analiziraju odnose tehnologije i društva otvara se u petak 6. novembra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Autori se bave analizom nevidljivih infrastruktura interneta, društvenih mreža i veštačke inteligencije, kao i efektima automatizovanih i autonomnih sistema koji proizvode različite društvene fenomene u kojima ključnu ulogu ima eksploatacija […]

Monitoring digitalnih prava 2023: Srbija u spirali digitalnog nasilja

Prvi otkriveni slučaj napada špijunskim softverom na aktiviste građanskih organizacija, poplava sajber prevara i manipulacija, uz rutinske zloupotrebe ličnih podataka: ovako se, ukratko, odvijala protekla godina za analitičare SHARE fondacije koja od 2014. dokumentuje povrede prava i sloboda u digitalnom prostoru Srbije. U godišnjem izveštaju, sa inoviranom kategorizacijom slučajeva i autorskim tekstovima onih koji su doživeli […]

Zašto je svake godine sve teže pratiti izbornu kampanju na mrežama?

Uoči novih izbora i predizborne kampanje, koja deluje da će biti intenzivna koliko i kratka (6 nedelja), opet smo suočeni sa komplikovanom situacijom – kako istraživati kampanje na društvenim mrežama kada u svakom izbornom ciklusu imamo sve manji pristup podacima? Kakve su razlike u odnosu na prethone izborne cikluse i zašto se opseg dostupnih podataka […]