Vesti

Druga runda bitke protiv masovnog biometrijskog nadzora

Sporan Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povučen je iz procedure u ponedeljak, 26. decembra. Odluka o povlačenju usledila je nakon dve održane sesije javne rasprave, koja je prvobitno otvorena na tri sedmice, a zatim produžena po zahtevu građanskih organizacija.

Vlada je ujedno najavila “široke konsultacije” u daljem radu na nacrtu ovog propisa, sa ciljem “da se razjasne sve nedoumice u javnosti i da svako razume intenciju zakona koji je od posebne važnosti za bezbednost svih građana Republike Srbije.”

Za nešto više od godinu dana, ovo je drugi pokušaj reforme jedne od ključnih oblasti regulative od kog se odustalo tokom javne rasprave. Za razliku od prvog, rad na drugom Nacrtu tekao je paralelno sa serijom konsultativnih sastanaka sa stručnom zajednicom. Međutim, i stručna i šira javnost osporili su niz predloženih odredbi kojima se uređuju ovlašćenja policije i nadležnog ministra.

Kao organizacija posvećena digitalnim pravima i slobodama, SHARE Fondacija se fokusirala na one članove Nacrta koji se bave masovnom, neselektivnom obradom biometrijskih podataka građana kroz sistem pametnog video-nadzora. Ostajemo pri stavu da je neselektivni biometrijski nadzor javnih prostora suprotan Ustavu Srbije i međunarodnim konvencijama o pravima i slobodama građana.

SHARE Fondacija zagovara uvođenje moratorijuma na korišćenje intruzivnih tehnologija koje podrazumevaju masovnu, neselektivnu obradu najosetljivijih ličnih podataka građana. Od prvih najava nabavke sistema za pametni nadzor kineske kompanije Huavej, upozoravamo javnost i nadležne da za takve mere ne postoji uporište u Ustavu i zakonima Srbije, te da bi njegova upotreba grubo narušila principe neophodnosti i srazmernosti, ugrađene u nacionalnu i međunarodnu regulativu policijskih ovlašćenja.

Zahvaljujemo se aktivistima, saradnicima i svim partnerskim organizacijama s kojima smo zajedno izborili ovu pobedu. 

Korisni linkovi:

Povezani sadržaj

Organizacije širom Evrope insistiraju na transparentnom izboru Poverenika u Srbiji

Osam organizacija za digitalna prava širom Evrope je poslalo pismo Narodnoj skupštini Republike Srbije, tražeći transparentan proces izbora novog Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. Mandat trenutnog Poverenika ističe uskoro i uzimajući u obzir da novi Zakon o zaštiti podataka o ličnosti počinje da se primenjuje od avgusta 2019, kao i da […]

Digitalne utopije

Jedna od glavnih tema vezana za trenutni diskurs o bezbednosti podataka jeste kako ostati anoniman i bezbedno razmenjivati podatke. Informacije na internetu se agregiraju u sklopu raznih servisa i socijalnih mreža. Sve počinje da ima centralizovanu strukturu. Stvaraju se utabani putevi kojima putuju podaci. Autonomija i anonimnost korisnika se gube u tom procesu. Internet kao […]

SHARE: Prijave protiv 16 globalnih tehno kompanija

Pravnici SHARE Fondacije podneli su u četvrtak, 1. oktobra prekršajne prijave protiv 16 globalnih tehno korporacija zbog toga što ni posle više od godinu dana nisu ispunile obavezu iz Zakona o zaštiti podataka o ličnosti da imenuju svoje predstavnike u Srbiji. Kompanije u čijem su vlasništvu platforme za pružanje različitih usluga, poput Fejsbuka, Tvitera, Amazona, Netfliksa ili […]