Vesti

Letnja škola digitalnih prava: kuda nas vodi AI

Druga Letnja škola digitalnih prava održana je od 23. do 29. jula u Perastu, sa više od 50 učesnika i predavača koji su se okupili kako bi razmenili i stekli znanja o aktuelnim pitanjima na raskršću društva, tehnologije i ljudskih prava. Letnju školu digitalnih prava organizuje SHARE Fondacija u saradnji sa evropskom koalicijom za digitalna prava EDRi i Fondom za digitalne slobode (DFF)

Centralna tema škole bila je veštačka inteligencija, imajući u vidu velike društvene izazove u kontekstu upotrebe biometrijskog nadzora javnih prostora, kontrole granica i migracija ili manipulativnih generisanih sadržaja. Polaznici su takođe imali prilike da saznaju više o praktičnim aspektima istraživanja pojava poput mreža za deljenje intimnih sadržaja i propagandnih internet kampanja.

Neka od značajnih pitanja koja su otvorena tokom diskusija obuhvatala su ekološku održivost digitalnih infrastruktura, za kojima se očekuje još veća potreba zbog ekspanzije veštačke inteligencije, zatim korišćenje naprednih softvera (npr. Pegasus) za špijunažu telefona novinara, kao i održavanje balansa između slobode izražavanja i privatnosti u svetlu važećih i budućih propisa. Takođe, ekspertski panel je u ambijentu Starog austrijskog zatvora u Kotoru razmotrio perspektive digitalnih politika i evropskih integracija na Zapadnom Balkanu.

Tokom trajanja škole, u Perastu je otvorena izložba “Zamislite Boku” Andrije Kovača koja, zamagljujući linije između činjenica i fikcije, donosi zanimljivu kolekciju AI generisanih fotografija koje istražuju zamislivu, alternativnu istoriju Boke Kotorske 70-ih i 80-ih godina prošlog veka – njen narod, mesta, običaje i tradicije. 

Hvala svim učesnicima, predavačima i gostima na uzbudljivoj nedelji koju smo proveli zajedno, a ostale pozivamo da prate naš sajt i društvene mreže i prijave se sledeće godine! 

Zahvalnost za podršku letnjoj školi dugujemo i Gieskes-Strijbis FonduFondaciji za otvoreno društvo Zapadni Balkan, a letnja škola je podržana i core grantom regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan koji implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Severna Makedonija i Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo spoljnih poslova Kraljevine Norveške.

Povezani sadržaj

Apply for the 2024 Digital Rights Summer School!

The applications for the 2024 Digital Rights Summer School in Perast, Montenegro are now open! The School takes place from 25 to 31 August 2024, and this year’s program is designed for enthusiasts based in Southeast Europe, who are passionate about digital rights and eager to learn more about the latest developments in this field. During […]

Zakon o neutralnosti mreže usvojen u Skupštini Kalifornije

Skupština Kalifornije usvojila je novi zakon koji ima za cilj da garantuje neutralnost mreže. Zakon o zaštiti korisnika interneta i neutralnosti mreže (California Internet Consumer Protection and Net Neutrality Act 2018) zabranjuje prakse provajdera elektronskih komunikacija da usporavaju, blokiraju ili na drugi način ometaju internet saobraćaj svojim korisnicma, kao i da favorizuju aplikacije u odnosu na druge […]

SHARE onlajn panel: Digitalni trag izbeglica, biometrijski nadzor i pravo na zaštitu podataka

Serija razgovora o (zlo)upotrebi naprednih tehnologija i povredama prava na privatnost ranjivih ili manjinskih zajednica u savremenom društvu, nastavlja se u četvrtak 31. marta na platformi Zoom sa početkom u 13 sati. Tokom prvih mesec dana invazije Rusije, iz Ukrajine je izbeglo preko 3,5 miliona ljudi. Utočište su Ukrajinci u najvećem broju našli u zemljama Evropske unije, […]