Bilten
SHARE Bilten: Uznemiravanje u digitalnom prostoru
Video: Uznemiravanje na internetu
Društvene mreže odavno ne predstavljaju samo skrolovanje kroz galerije fotografija sa letovanja ili porodičnih okupljanja. Uz sve pogodnosti koje nam pružaju, društveni mediji nose velike rizike za svoje korisnike.
Kako se nositi sa uznermiravanjem na internetu, koje su posledice a koji koraci u cilju zaštite, saznajte u videu naše produkcije. → SHARE Fondacija/YouTube
Op-ed: Nasilje na društvenim mrežama
Nije svaka agresija nasilje, a ova napomena važi i za fizički i za onlajn prostor u kom se ispoljava. Za nasilje je potrebno nešto više od impulsivne reakcije: namera da se drugome nanese povreda ili šteta. Kad se ta nasilnička namera sprovodi kontinuirano, sa ciljem zastrašivanja, ponižavanja ili potčinjavanja, nad objektivno slabijom osobom – u očiglednoj neravnoteži fizičke snage ili društvene moći – psiholozi počinju da govore o pojavi koja se na engleskom zove „bullying“.
Šta predstavlja cyberbullying, kako se i gde vrši i šta može da prouzrokuje. → SHARE Fondacija
Saveti kako da se zaštitite
Pored informacija u vezi sa digitalnom bezbednošću, rešenja za probleme sa sajtom, presretanjem komunikacije, pretnjama i pritiscima, Alati za digitalnu bezbednost naše fondacije nude i savete u slučaju da se suočavate sa cyberbullying-om.
Ukoliko trpite neki vid nasilja, proganjanja, govora mržnje i slično, konsultujte poglavlje o uznemiravanju. → toolkit.sharecert.rs
PLUS:
Standardi zajednice popularnih platformi → Instagram, Facebook, YouTube, TikTok, Twitter
Primer pravila za sadržaje jedne instance na Mastodonu, decentralizovanoj društvenoj mreži → Mastodon.social
Predavanje Vladana Jolera na FPN u Beogradu i onlajn → Eventbrite
Aplikacija za Twitter iskustvo bez uznemiravanja → Block Party
Tužba protiv Fejsbuka od 150 milijardi dolara zbog govora mržnje u Mjanmaru → BBC News
Pripadnici obezbeđenja predsednika Mađarske targetirani Pegasusom → Direkt36
Tor blokiran u Rusiji → Tor Project Blog