Monitoring, Vesti
Pojačava se političko oglašavanje stranaka na Fejsbuku
Političke stranke u Srbiji pokrenule su preko 150 oglasa na Fejsbuku u prethodnih sedam dana (20-27. maj) pokazuju podaci analize onlajn kampanje za izbore zakazane za kraj juna koju sprovode SHARE Fondacija i Fondacija Hajnrih Bel – predstavništvo Beograd. Na Tviteru je napisano preko 2000 tvitova sa haštagovima #izbori2020 i #bojkot2020, dok u oblasti nacionalnih onlajn medija portal Nova S i dalje najviše izveštava o izborima.
Nastavljen je trend intenziviranja političkog oglašavanja na Fejsbuku, pa je tako ove nedelje pokrenuto 158 oglasa za razliku od prethodne kada ih je bilo oko 120. Dok je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) pokrenula samo tri oglasa, opozicione stranke koje učestvuju na izborima su bile značajno aktivnije u promovisanju svojih aktivnosti. Aktivno zalaganje za bojkot trenutno promoviše jedino stranka Dragana Đilasa, stranka Slobode i pravde.
Fejsbuk oglašavanje: opozicija i dalje u prednosti
Ujedinjena demokratska Srbija (UDS), koju čini pet opozicionih stanka, treću nedelju za redom najviše ulaže u Fejsbuk promociju. Ova koalicija je pokrenula ukupno 50 Fejsbuk oglasa u kojima je nastavila promociju svojih kandidata za Narodnu skupštinu kroz haštag #DobraVest.
Zvanična stranica UDS-a pokrenula je 25 oglasa, stranica Stranke moderna Srbija (SMS) kao članica koalicije pokrenula je 21 oglas, dok se Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) preko svoje stranice oglašavala 4 puta tokom prošle nedelje.
U ozbiljnu Fejsbuk promociju ušao je i Aleksandar Šapić, predsednik Opštine Novi Beograd koji je preko stranice koja nosi njegovo ime pokrenuo 24 oglasa koji uglavnom promovišu poruke i izjave Šapića o predstojećim izborima.
Jedan manje oglas imao je njegov politički rival iz Šapca, gradonačelnik Nebojša Zelenović (23 oglasa) čije su poruke uglavnom bile upućene Šapčanima, a tu su i informacije o tome šta je gradska uprava uradila u prethodnom periodu kao i promocija ideje o Šapcu kao slobodnom gradu.
Što se tiče vladajućih stranaka, primetno je značajno manje oglašavanje na Fejsbuku u odnosu na opozicione stranke.
Srpska napredna stranka (SNS) najviše iskače u promociji na Fejsbuku pre svega zbog toga što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao drugi po redu onlajn miting koji se uživo prenosio na ovoj društvenom mreži.
Miting je održan u ponedeljak, 25. maja u osam uveče, a naprednjaci su sa promocijom dvadesetominutnog Vučićevog govore krenuli sutradan, 26. maja i ova reklama je i dalje aktivna. Trenutno ovaj oglas ima preko 4 hiljade i 600 lajkova i oko hiljadu i trista komentara podrške.
SNS je prethodno 19. i 20. maja pokrenula oglašavanje dva predizbornog spota pod nazivom “Ponovo pokrećemo privredu” i “Renoviranje objekata, nove bolnice, veća plata zdravstvenih radnika” čija promocija je trajala četiri dana.
Lider Jedinstvene Srbije, koja na predstojeće izbore izlazi u koaliciji sa Socijalističkom partijom Srbije (SPS), Dragan Marković Palma, takođe je uložio u prva tri politička oglasa na Fejsbuku u kojima je promovisao Grčku kao “najbolju stranu destinaciju za srpske turiste” kao i u objavu da će svih hiljadu zaposlenih iz Opšte bolnice i Doma zdravlja u Jagodini dobiti besplatno letovanje u Paraliji.
Kada se analiziraju aktivnosti stranaka koje bojkotuju predstojeće izbore, najaktivnija je Stranka slobode i pravde, koja je kako preko zvanične stranice tako i preko stranice njenog lidera Dragana Đilasa pokrenula sedam oglasa koji uglavnom kritikuju SNS, ministra Sinišu Malog i ideju izlaska na izbore dok je pandemija i dalje u toku.
Na Tviteru aktivnija opozicija
Analiza upotrebe haštagova #izbori2020 i #bojkot2020 pokazuje da su u prethodnih sedam dana tviteraši napisali 2105 tvitova. U ovaj broj spadaju i tvitovi iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine u kojima su takođe počele predizborne aktivnosti.
Haštag #izbori2020 je za sada popularniji na Tviteru, gde su se kao najaktivniji korisnici istakli nalozi @Zatamnjena koja je napisala 138 tvitova, zvaničan tviter nalog Lige socijaldemokrata Vojvodine preko koga je napisano 48 tvitova koristeći ovaj haštag, kao i nalog @JelenaMKandic sa 44 tvita o izborima.
Najpopularniji tvit prethodnih sedam dana na temu #izbori2020 napisao je Tviter nalog Pokreta slobodnih građana (PGS) @pokretslobodnih u kome je pokret pozvao građane da podrže ovu listu i daju potpis za kandidaturu. Ovaj tvit dobio je 668 lajkova i 54 retvita podrške. Sledi tvit novinara Slaviše Lekića (@micin_taja) koji je napisao “#izbori2020 nisu opcija!” i za ovu objavu dobio 209 lajkova. Na trećem mestu je tvit analitičara Bobana Stojanovića kojim je najavio Jutjub emisiju na temu izbora, ukupno 92 lajka.
Među popularnim objavama na Tviteru za #izbori2020 našao se i tvit Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu koji upozorava građane da se pojavio lažni sajt hocudaglasam.com koji poziva građani iz inostranstva da ostave svoje lične podatke kako bi se prijavili za glasanje.
Tvit Janka Veselinovića (@j_veselinovic), člana Saveza za Srbiju (SZS), dobio je najviše lajkova i retvitova među tvitovima koji su napisai koristeći haštag #bojkot2020. Veselinović je za tvit u kome brani ideju bojkota i kritikuje PGS dobio 501 lajk i 53 retvita. Na drugom mestu (208 lajkova i 53 retvita) je tvit Narodne stranke (@StrankaNarodna) koji promoviše izjavu koju je dao advokat Vladimir Gajić, dok se na trećem našao tvit člana Demokratske stranke, Dejana Petrovića (@bircuz) koji je za objavu o zalaganju za bojkot ove stranke dobio 194 lajka.
Nova S i dalje najviše prati temu izbora
Nacionalni onlajn mediji su u prethodnom periodu objavili ukupno 660 vesti na temu izbora. Analiza pokazuje da je portal Nova S i dalje najaktivniji sa 198 objavljenih vesti, iako je ovo pad u odnosu na broj objavljenih vesti u prvoj (288 vesti) i drugoj (264 vesti) nedelji analize.
Sledi sajt Blica koji je objavio značajno manji broj vesti u proteklih sedam dana (18) u poređenju sa prethodnom nedeljom kada ih je bilo 78. Na trećem mestu je sajt dnevnih novina Danas koji je sa prošlonedeljnih 75 vesti dostiga 105 u ovom preseku.
Anđela Milivojević je novinarka koja se skoro deset godina bavi istraživačkim novinarstvom u oblastima korupcije i kriminala.
Čitaj još: